Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył abp. Jana Romeo Pawłowskiego, kierującego pracami III Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, gdzie pełni funkcję sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej.

– Dzisiejsze odznaczenie ma dla mnie swój ścisły związek z krzyżem Zbawiciela, który z Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie woła: sursum corda, który na Giewoncie wskazuje drogę do Nieba, który na Westerplatte czy Monte Cassino mówi, że Polska jest ważna, bo Polska, to święta rzecz – mówił abp Pawłowski, przyjmując odznaczenie państwowe z rąk prezydenta. – Pamiętamy dobrze czasy, kiedy trzeba było nam się modlić i śpiewać: Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie. Dzisiaj dzięki Bogu modlimy się: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie. Ale modlimy się też, by nie poszła w kierunku innych zniewoleń, żeby nie zapomniała o krzyżu. I to dzisiejsze święto Podwyższenia Krzyża Chrystusowego daje nam ku temu szczególną okazję, aby modlić się także za Polskę i za Polaków.

Sekretarz ds. przedstawicielstw papieskich zadedykował otrzymane odznaczenie swoim rodzicom. – To oni sprawili, że w naszych żyłach płynie polska krew, to oni uczyli nas słów: Kto ty jesteś? Polak mały. Uczyli nas pięknego polskiego języka, uczyli nas patriotyzmu, czyli szczerej pięknej miłości do polskiej ziemi, do ojcowizny, szacunku do naszej biało-czerwonej flagi i orła białego. I to im należą się honory i wyróżnienia – przypominał hierarcha. Na zakończenie zawierzył Bożej Opatrzności przyszłość wolnej Polski.

Z kolei w przemówieniu poprzedzającym wręczenie odznaczenia, prezydent Duda przypomniał, że choć abp Pawłowski od 30 lat służy Ojcu Świętemu w dyplomacji watykańskiej, to ma też wielkie zasługi dla ojczyzny i krzewienia bliskich Polsce wartości.

– W osobie księdza arcybiskupa mamy wspaniałego człowieka, kapłana i Polaka patriotę. Czy w Kongo, czy w Republice Środkowoafrykańskiej, czy w Brazylii, czy we Francji, czy w Tajlandii, nigdy ksiądz arcybiskup o swojej ojczyźnie i rodakach nie zapomniał. Dziękuję za to z całego serca w imieniu Rzeczypospolitej. Służy ksiądz arcybiskup Kościołowi, służy Stolicy Apostolskiej, ale służy także nam, Polakom. Ja sam doświadczyłem dobra kapłańskiego, kiedy dwukrotnie ksiądz arcybiskup dla nas odprawiał Msze św. tutaj w Watykanie, za co ogromnie dziękuję – mówił Andrzej Duda. – Za tę wielką polskość, którą ekscelencja nosi w sercu i którą demonstruje na każdym kroku, z całego serca dziękuję. Dziękuję za służbę Polakom, czasem przecież bardzo daleko od granic Rzeczpospolitej Polskiej. Za to, że jest ksiądz arcybiskup z nami i dla nas.

Uroczystość odbyła się w siedzibie Ambasady RP przy Stolicy Apostolskiej. W słowach powitania ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Andrzej Kotański zapewnił, że to ważna i radosna uroczystość, zwłaszcza ze względu na rolę abp. Pawłowskiego w zacieśnianiu relacji między Polską a Watykanem.

– Chciałbym w tym wyjątkowym gronie podkreślić, że jego ekscelencja ksiądz arcybiskup, jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, pracując z pełnym oddaniem cum Petro et sub Petro, nigdy nie zapomina o swojej i naszej Ojczyźnie – mówił ambasador Kotański. – Dziękuję za owocną współpracę, nieustanną życzliwość, troskę o wspólną sprawę, czyli umacnianie więzi między Polską a Stolicą Apostolską i za pielęgnowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

W 1991 roku rozpoczął służbę w dyplomacji Stolicy Apostolskiej, pracując kolejno w Kongo (Brazzaville), RPA, Czadzie, Tajlandii, Brazylii i Francji. Od końca 2002 roku pełnił posługę w watykańskim Sekretariacie Stanu, w Sekcji ds. Relacji z Państwami. W roku 1993 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości, a w roku 2005 prałatem honorowym Jego Świątobliwości. Zna włoski, angielski, francuski, rosyjski, niemiecki i portugalski.

18 marca 2009 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Republice Konga (Brazzaville) i Gabonie, wynosząc do godności arcybiskupa i przydzielając stolicę tytularną w Sejnach. Sakrę biskupią przyjął 30 kwietnia 2009 roku z rąk ówczesnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone SDB. Współkonsekratorami byli: bp Jan Tyrawa oraz abp Alfio Rapisarda. 7 grudnia 2015 roku papież Franciszek mianował go delegatem ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, zaś 17 grudnia 2020 r. przemianował to stanowisko na sekretarza ds. przedstawicielstw papieskich.

azr, st (KAI) / Watykan
Zdjęcia: Grzegorz Jakubowski​ KPRP

print