„Ojcostwo pochodzi od Boga” – pod takim hasłem w Szubinie odbyły się XXIII Dni Kultury Chrześcijańskiej, organizowane przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy wspólnocie św. Andrzeja Boboli.

Inauguracja rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele św. Andrzeja Boboli w intencji członków Akcji Katolickiej i darczyńców pod przewodnictwem i z homilią ks. Mariusza Gębki.

W Szubińskim Domu Kultury miała miejsce prelekcja oraz wystawa „Biblia na przestrzeni dziejów”. Swoje zbiory zaprezentował Jarosław Gaudek, który jest pastorem w Kościele Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie. W programie dni nie zabrakło również nabożeństwa fatimskiego w kościele św. Marcina Biskupa, pielgrzymki z Szubina do Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni, a także prelekcji o błogosławionym Stefanie Wyszyńskim, którą Muzeum Ziemi Szubińskiej wygłosił ks. prałat Janusz Mnichowski.

Kolejne dni upłynęły pod znakiem spotkania edukacyjnego w bibliotece, prezentacji multimedialnej Anny Sergott „Święty Józef i inni święci mężczyźni” oraz prelekcji w kościele św. Andrzeja Boboli „Bogactwo funkcji i posług. O roli kobiet i mężczyzn w liturgii kościoła”, którą wygłosił dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej ks. Karol Rawicz-Kostro.

W Muzeum Ziemi Szubińskiej odbył się wykład prof. dr. .hab. Aleksandra Lasika, po którym uczestnicy przeszli pod Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych z lat 1939-1989, by oddać hołd bohaterom i złożyć wiązanki kwiatów. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert muzyki  organowej i śpiewu operowego w kościele św. Andrzeja Boboli w wykonaniu Izabeli i Krzysztofa Fryska.

Dni Kultury Chrześcijańskiej zwieńczył rodzinny festyn, którego organizatorem był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Szubinie. A wszystko przy wsparciu gminy, muzeum, domu kultury, spółdzielni mieszkaniowej, lokalnego stowarzyszenia i OSP Szubin.

Tekst: Piotr Bembenek, oprac. MJ
Zdjęcia: Piotr Bembenek

 
print