Sala Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego była miejscem sesji jubileuszowej z okazji 40. Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.
Wydarzenie jest od początku organizowane przez Dom Bydgoski Archikonfraterni Literackiej, przy współudziale m.in. Klubu Inteligencji Katolickiej, instytucji kulturalnych oraz uczelni wyższych. – Kiedy zaczynaliśmy czterdzieści lat temu, żyliśmy w czasie stanu wojennego. Uczestnicy tygodni byli bardzo spragnieni prawdziwych wiadomości. Każdy program, zanim został opublikowany, musiał przejść przez cenzurę. I punkty, dzisiaj mówię to z uśmiechem, które były wykreślane, cieszyły się największym zainteresowaniem. Był taki tydzień, w którym uczestniczyło aż pięćdziesiąt tysięcy osób. Tematyka, którą wybieramy, nawiązuje zawsze do aktualnych wydarzeń, jakimi żyje Kościół i naród – powiedział Aleksander Grzybek, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Według prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy dr. hab. Janusza Kutty, tygodnie były w okresie PRL-u wyraźnym przeciwstawieniem się wszystkiemu, co miała charakteryzować tzw. kultura socjalistyczna. – W ciągu tych czterdziestu lat i niezliczonej ilości spotkań rozważano istotne dla chrześcijaństwa zagadnienia natury etycznej, politycznej. Nie było właściwie żadnego problemu podnoszonego przez Kościół, przez niektóre organizacje społeczne, które nie znajdowałyby swojego odzwierciedlenia w debatach, jakie się toczyły. Te tygodnie są potrzebne nadal, ponieważ współczesny świat niesie cały szereg nowych zagadnień, które warte są refleksji. Dyskusji także ze strony tych, dla których kultura chrześcijańska jest aspektem ważnym – dodał dr hab. Janusz Kutta.
W sali sesyjnej im. Bydgoskiego Marca miała także miejsce ceremonia, w czasie której wręczono: w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości – Teresie Bermańskiej, Andrzejowi Budziakowi, Urszuli Guźleckiej-Rogozińskiej, Barbarze Maklakiewicz, Romualdowi Rajsowi, w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – Urszuli Guźleckiej-Rogozińskiej, Krystynie Bujak, Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego – Krystynie Bujak, Tadeuszowi Furgałowi, Karolinie Banach, Tadeuszowi Pikulowi, Barbarze Rakowskiej-Mili oraz Albinowi Zielińskiemu, a także Medale Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” – Aleksandrowi Grzybkowi i Klubowi Inteligencji Katolickiej w Bydgoszczy.
Impulsem do zorganizowania tygodni kultury chrześcijańskiej była postawa i nauka bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który jest i dzisiaj pośród nas, poprzez mocny przekaz, że „czas to miłość”. To ważna postać dla Polski i Kościoła. Uważam, że trzeba to podkreślać w każdym wymiarze naszego działania – powiedział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
Do słów Prymasa Tysiąclecia nawiązał również wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski. – Miłość to czas, który możemy poświęcić bliźniemu. Znacznie trudniej, ale to chyba właśnie miał na myśli bł. Stefan Wyszyński, jest ofiarować go obcym, ludziom ze środowisk zaniedbanych, wykluczonych, obarczonych problemami, czasem także winą, ludziom odbywającym kary w więzieniach – mówił, dodając, że w tym kontekście warto przypomnieć dzieło zmarłej niedawno Anny Stranz, założycielki oraz prezesa Bractwa Więziennego Samarytania, laureatki przyznanego pośmiertnie „Medalu za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską”. – Anna Stranz starała się do serca każdej z osób, jaką spotykała, dopasować klucz, ofiarując swój bezcenny czas, który był bezinteresownym wyrazem chrześcijańskiej miłości – stwierdził Zbigniew Ostrowski, podkreślając, że dla ludzi wierzących tym kluczem jest Ewangelia. – Składam podziękowanie na ręce organizatorów. Wyrażam swoją wdzięczność za determinację i wytrwałość w działaniach, by pokazywać wysoką kulturę, a dzięki niej odkrywać prawdę, dobro i piękno – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.
40. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy potrwa do 14 listopada. Program TUTAJ.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski