„Dwa serca, jedna miłość – Ojczyzna” – pod tym hasłem w Bydgoszczy odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART.
Realizatorem projektu, dofinansowanego ze środków PFRON, była Fundacja „Wiatrak”, która obchodziła również 26-lecie swojej działalności. Galę konkursową w sali widowiskowej wojskowego kinoteatru zwieńczył występ zespołu Golec uOrkiestra.
Festiwal przyciągnął w tym roku ponad czterystu uczestników z Polski i był jak zawsze przestrzenią do prezentacji talentów, umiejętności oraz wszelkich form artystycznych. W rękodziele nadesłano 84 prace, a w malarstwie i rysunku aż 127 dzieł. W dziedzinie fotografii podlegało ocenie 16 zdjęć. Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria utwór literacki, w której wzięło udział 21 uczestników. W kategorii teatr zaprezentowano osiem przedstawień, w których wystąpiło 71 osób. Podobny wachlarz propozycji prezentowała kategoria taniec. 26 osób wzięło udział w czterech choreografiach tanecznych. Ostatnia kategoria to muzyka. Do przesłuchania przysłano 60 utworów w aranżacji zespołowej lub solowej.
Grand Prix festiwalu, za pracę w kategorii fotografia „Jeszcze Polska…”, zdobył mieszkaniec Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Zenon Murawski. – Hasło festiwalu wpisało się w dziękczynienie za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego – zauważyła dyrektor wydarzenia Małgorzata Kozioł.
Podczas gali prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Wojciech Przybyła zaznaczył, że św. Jan Paweł II i bł. Kardynał Stefan Wyszyński mieli ze sobą wiele wspólnego. Podkreślił m.in. rozwinięty dar modlitwy, doświadczenia związane z wojną, a także szczególną miłość do Ojczyzny i Matki Najświętszej. Z kolei dyrektor Fundacji i Centrum Kultury Katolickiej „Wiatrak” w Bydgoszczy ks. Tomasz Klafetka podkreślił, że przez kulturę możemy dorastać do pełni człowieczeństwa. Możemy wyrażać siebie.
Oprac. MJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz