04.03.2022

„Chcemy włączyć się w to, co przeżywał Jezus, w bezgraniczne cierpienie, ból i rozpacz ofiar” – mówił w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk, który poprowadził nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, Kościół w Polsce po raz szósty przeżywał Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. – Zapraszam do tego, by iść po śladach Jezusa. Kontemplując Jego mękę, lepiej poznajemy bezgraniczne cierpienie i ból ofiar wykorzystywania.  Piętno poniżenia, rozpaczy, które naznaczyły ich dzieciństwo, młodość i zatruwają całe ich dorosłe życie – mówił bp Włodarczyk.

„Kościół na wzór Maryi ma być miłującą matką dla swoich dzieci. Ma przyjąć w szczególności te, które zdają się być martwe już za życia. By obmyć z upokorzenia, pielęgnować rany, przywrócić utracone poczucie godności. Aby tchnąć nadzieję, odnowić wiarę i prowadzić ku przebaczeniu i pojednaniu” – dodał ordynariusz podczas rozważań trzynastej stacji. – Idąc śladami Twojego krzyża, chcemy poczuć większą empatię i modlić się o uzdrowienie wewnętrzne, przywrócenie do normalnego życia. Dla tych, którzy skrzywdzili, prosić o Boże przebaczenie, miłosierdzie oraz nawrócenie serca – podkreślił.

Wierni obecni wraz ze swoim biskupem w bydgoskiej świątyni pamiętali o Ukrainie. – Włączamy cierpienie sióstr i braci, którzy żyją w ciągłym niebezpieczeństwie. Przeżywają złość, może i nawet nienawiść do agresora. Wołamy o pokój w ich sercach, zaprzestanie walk, opanowanie dla tych, którzy tę wojnę wyznaczają. Dziękujemy za wszystkich, którzy ofiarnie służą, tworząc wielką rodzinę solidarności miłosiernej – zakończył bp Włodarczyk.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print