31.03.2022
„Jesteście pierwszymi katechistami i świadkami wiary dla swoich dzieci” – mówił w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.
Pasterz diecezji głosił konferencje podczas diecezjalnych rekolekcji dla rodziców, opierając swoje krótkie rozważania na trzech słowach: wiara, nadzieja i miłość. „Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie widzimy” – cytował fragment Listu do Hebrajczyków, dodając, że „wiara i odwaga idą w parze”. Jak dodał bp Krzysztof Włodarczyk, tam gdzie jest wiara, są cuda. – Czy wierzę w to, że Pan Bóg jest dla mnie autorytetem? – pytał, zaznaczając, że wiara jest przede wszystkim spotkaniem ludzkiego ja z Bożym Ty. – Akt wiary może dać tylko osoba Osobie – powiedział, zachęcając do ciągłego pogłębiania relacji z Tym, „który może wszystko”.
Z zaproszenia skorzystali rodzice, którzy przyjechali z różnych stron diecezji. – Idąc na rekolekcje do szkoły katolickiej, zastanawiałem się, co ciekawego może mnie tam spotkać? Okazało się, że czekały na mnie bardzo pożyteczne treści. Z jednej strony konferencje na temat relacji z dziećmi, skłaniające do zastanowienia się nad moim ojcostwem, dające konkretne wskazówki w tym zakresie. Z drugiej strony modlitwy i nauki księdza biskupa. Bez wątpienia to cenny czas, a zarazem inwestycja w lepsze relacje z Bogiem oraz dziećmi – powiedział Jakub Piątkowski.
Konferencje poprzedzone zostały spotkaniami z psychoterapeutką Joanną Niedbalską. Poszczególnym dniom nadano konkretne słowa: „Pokój z sobą”, „Pokój z drugim”, oraz „Pokój z Bogiem”, a warsztatom: „Zgubione”, „Szukane” i „Ukochane”. – Nienormalny czas, jakim był okres pandemii, uruchomił w nas „nienormalne” reakcje. Regulujemy emocje w rozmowach przez komunikatory, mamy nadmierne reakcje złości, czy smutku. Spróbujmy z szacunkiem, troską oraz zrozumieniem otaczać te, czasami „dziwne” zachowania. Czas, czułość i troska są najlepszą rehabilitacją po długotrwałym stresie – powiedziała Joanna Niedbalska.
Całemu wydarzeniu, które było transmitowane, przyświecało hasło „Uspokój”.
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski