01.04.2022

Młodzież bydgoskich duszpasterstw zaprosiła mieszkańców miasta i diecezji do wspólnego przeżycia nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Uczestnikom, którzy pokonali trasę od Katedry św. Marcina i Mikołaja do Bazyliki Mniejszej św. Wincentego a Paulo, towarzyszyło hasło „Dostępny”. – Chodziło o doświadczenie niezachwianej i niepodważalnej „dostępności” Boga, który w każdej Eucharystii woła: „Nie bój się, Ja jestem!” – powiedział ks. Piotr Wachowski, dodając, że żyjemy w świecie, który na każdym kroku obnaża swoją niepewność i chwiejność.

„Zachętą do właściwego przeżycia Drogi Krzyżowej staje się program duszpasterski, realizowany pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jakiś dziwny paradoks, a może dopust Bożej Opatrzności sprawił, że przez pandemię mieliśmy zawężony dostęp do Eucharystii: limity w świątyniach, zachęcanie wiernych do korzystania z owoców „Komunii duchowej” czy sugestia do przyjmowania Jej na rękę – sprawiły, że niekoniecznie byliśmy przekonani do tego, że Ona daje życie. Wielu naszych Sióstr i Braci nadal uważa, że ich obecność na Mszy świętej zagraża ich życiu i zdrowiu. Pan Jezus mówi jednak: „Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie” (J 6,53). Eucharystia daje życie. Czy naprawdę w to wierzymy?” – czytano na wstępie.

W poszczególnych stacjach męki Zbawiciela wyodrębnione zostały konkretne i realne wydarzenia z życia młodego człowieka, w którego losach przewijał się temat sakramentu Eucharystii. – Dziękuję młodzieży za przygotowanie rozważań. Za to, że jesteście siostry i bracia – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. – Wyciszmy nasze serca i wpatrujmy się w krzyż. Jesteśmy dumni z tego, że możemy iść pod sztandarem, na którym jest największe świadectwo miłości – dodał bp.

Wśród modlących nie zabrakło przedstawicieli Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Razem z Jezusem wychodzimy na ulice miasta. To manifestacja wiary, świadectwo, ale też konkretny znak, że Bóg jest dostępny – powiedział asystent KSM ks. Łukasz Krzewiński. – Droga Krzyżowa to trening duszy i sumienia. Czym są moje  małe troski, zmartwienia, przy cierpieniu, jakie spotkało Pana Jezusa i patrzącą na mękę Syna, Maryję? – pytała Emilia Brzęczek.

Zakończeniem nabożeństwa była adoracja Najświętszego Sakramentu, poprzedzona pantomimą w wykonaniu młodzieży, która obrazowała pragnienie Komunii z Bogiem. – Widząc, ile osób bierze udział w przygotowaniach do Drogi Krzyżowej, sama również napędzałam się do działania! To wydarzenie pozwoliło młodym na rozwinięcie skrzydeł i dołożenie swojej cegiełki do ewangelizacji społeczeństwa – powiedziały Aleksandra Mencel i Agata Komorek z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski i Wiesław Kajdasz

print