07.04.2022

Ikona, przedstawiająca Chrystusa Pantokratora, autorstwa ks. Romana Narytnyka, znalazła się w centrum rozważań rekolekcyjnych dla uczniów Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

Zanim powstał wspomniany wizerunek, proboszcz bydgoskiej parafii greckokatolickiej św. Michała Archanioła, wziął udział w warsztatach pisania ikon, które zostały zorganizowane w ubiegłym roku w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II. Zajęcia poprowadziła Ewa Grześkiewicz. – Wierzę, że ta ikona jest pierwszym krokiem ku temu, by moje ręce mogły pozostawić trwały ślad, mówiący o osobistej wierze i miłości do Boga. Jest z pewnością owocem modlitwy, postu i nawrócenia. Chcę się dzielić duchowym bogactwem naszego obrządku. Jestem szczęśliwy, że rozpocząłem realizować swoje marzenia – powiedział ks. Roman Narytnyk.

Po katechezie niewidomi mogli podejść do ikony, dotykając jej oraz zadając rekolekcjoniście pytania. – Ta opowieść nie jest wykładem o technice malowania, ale o doświadczeniu kapłana w spotkaniu z Chrytsusem. Myślę, że ikona uczy te dzieci i młodzież, wchodzenia w niepowtarzalną głębię – powiedział duszpasterz niewidomych i realizator regularnej formacji specjalistycznej ks. Piotr Buczkowski. – Są czasem wypukłe, dzięki czemu, dotykając je, możemy rozpoznać postaci Matki Bożej lub Jezusa. Są i takie, które możemy wyczuć tylko sercem – mówiła o swoim wyobrażeniu ikony Michał Brajer.

Greckokatolicki duchowny zaśpiewał również modlitwę, ułożoną przez swojego ojca. – Rekolekcje na pewno przybliżają nas do Boga, podnoszą z pewnych kryzysów, po prostu umacniają – podsumowała niewidoma Sandra Pawlikowska.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

print