28.05.2022
Chór pw. Świętej Cecylii, działający przy bydgoskiej parafii Chrystusa Króla, świętował 50-lecie swego istnienia. Jubileusz był okazją do dziękczynienia za pięć dekad służby poprzez śpiew na chwałę Bożą.
Mszy św. z udziałem chórzystów, sympatyków, przyjaciół oraz kapłanów przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Gdybyśmy zagłębili się w najodleglejszą historię, zauważylibyśmy, że wszelkie objawy kultu były związane ze śpiewem, czy z muzyką. Do dziś karmimy naszą chrześcijańską pobożność starotestamentowymi psalmami. Przepiękne i zawsze aktualne w swej treści, jakże wspaniałe były one jako pieśni – a więc w połączeniu z melodią – mówił w czasie homilii.
Według biskupa specjalnym rozdziałem muzyki jest śpiew chóralny, gdzie współbrzmienie dźwięków, czyli harmonia, mogą wytworzyć niepowtarzalne efekty.
Biskup Krzysztof Włodarczyk nawiązał również do myśli Mahatmy Ghandiego, który wyróżnił trzy przestrzenie życiowe kosmosu. Zaliczył on do nich morze, w którym żyją ryby, ziemię, jako miejsce funkcjonowania zwierząt i powietrze, obszar bytowania ptaków. – Właściwościami zaś poszczególnych sfer są kolejno: cisza, krzyk i śpiew. Przy takim ujęciu rzeczywistości człowiek, jako jedyny, stanowi wyjątkowy byt, partycypujący we wszystkich wymienionych płaszczyznach. Posiada więc trzy środki wyrazu – powiedział.
Niestety, w dzisiejszym świecie – jak zauważył bp Włodarczyk – zostały one w dużej mierze zdominowane przez krzyk. – A w ciszy przemawia Bóg. Dusza czysta wyśpiewuje zaś chwałę swojego Stworzyciela. Sam św. Augustyn uznał śpiew, jako wyraz miłości. Powtarzając za świętym, odważmy się, by nieustannie śpiewać Panu pieśń nową ustami, głosem, sercem i życiem, „być tym, co się śpiewa” – zakończył.
Chór pw. Świętej Cecylii został założony w 1972 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza parafii Chrystusa Króla w Bydgoszczy, ks. prałata Henryka Berki. Pierwszym dyrygentem był ks. Adam Sypniewski, ówczesny wikariusz, a akompaniatorami Józef Dorawa i Marian Walerowicz. W roku 1976 dyrygentem został ks. Maciej Gutmajer. Kilka lat później – w roku 1983 – chór objął Leszek Rusiniak, organista parafialny, który wciąż pełni służbę. W następnym roku, we wspomnienie św. Cecylii chórowi nadano oficjalną nazwę.
W roku 1986 chórzyści śpiewali podczas Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Warszawie, transmitowanej przez Polskie Radio. W 1999 roku na bydgoskim lotnisku wraz z innymi chórami uświetnili liturgię z udziałem Jana Pawła II. Muzycy koncertowali m.in. w Berlinie i Holandii.
Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz