27.08.2022

„Bycie z drugim i dla drugiego jest wpisane w różnorodność posiadanych zdolności i talentów oraz potencjału intelektualnego” – mówił w katedrze bydgoskiej podczas inauguracji roku katechetycznego bp Krzysztof Włodarczyk.

Nowy rok to – jak zauważył Biskup Bydgoski – nowe szanse, możliwości, doświadczenia, okazja do podjęcia pracy nad sobą.  – Początek roku szkolnego i katechetycznego pozwala uświadomić sobie, jakie zadania czekają nas w tym czasie. Myślą o nich nauczyciele i wychowawcy, a także duszpasterze i katecheci. Nad tymi zadaniami zastanawiają się rodzice. Wszyscy, choć w różny sposób, czynią to w duchu odpowiedzialności za szkołę i jej rozwój, za mądrość młodego pokolenia, szczęśliwą przyszłość narodu – powiedział.

Według bp. Krzysztofa Włodarczyka warto zastanowić się nad tym, czym jest i powinna być edukacja oraz formacja. Ordynariusz przywołał postać św. Augustyna, który w jednym ze swych listów napisał: „człowiek został stworzony według Bożego obrazu i piękna oraz odnowiony według tej samej formy”. – Chciał podkreślić, że stwarzanie człowieka, jest jak wydobywanie pięknej rzeźby z bezkształtnego bloku skalnego. W ten sposób wszechmogący Bóg kształtuje swoje dzieło, jakim jest każdy człowiek, nadając mu niepowtarzalnie i piękne kształty. Czyni to przy współpracy różnych „narzędzi”: rodziny, szkoły, Kościoła, różnych instytucji – podkreślił.

W języku polskim – jak dodał – proces edukacyjny nazywa się formowaniem. – Do jakiego ideału mamy kształtować nasze dzieci i młodzież? – pytał, zauważając, że współczesny świat kładzie nacisk w formacji na rozwijanie predyspozycji i zdolności intelektualnych w perspektywie przede wszystkim pomnażania dóbr materialnych i ewentualnie kulturowych, natomiast prawie wcale nie podejmuje tematu duchowej sfery człowieka.

Podczas Mszy Świętej nowi katecheci złożyli ślubowanie, a odchodzącym na emeryturę wręczono specjalne podziękowania. – Katecheza musi prowadzić uczniów do Kościoła i życia sakramentalnego, gdyż właśnie w sakramentach urzeczywistnia się to spotkanie. Katecheta powinien być nauczycielem i świadkiem wiary. Przedstawiać Ewangelię jako siłę, która może przemieniać ludzkie życie i nadawać mu w pełni sens – powiedziała Izabela Cedro-Ciborska z Zespołu Szkół nr 8 w Bydgoszczy, która złożyła ślubowanie. – Młodym ludziom potrzeba nauczyciela religii, który będzie mistrzem w sztuce towarzyszenia, aktywnego słuchania i wsparcia – dodał dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Uczestnicy wysłuchali w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Diecezji Bydgoskiej wykładu o. dr. Emiliana Gołąbka OFM: „Młodzi między radykalną sekularyzacją a świadomą i osobistą wiarą. Naglące wyzwania katechezy”.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski