07.10.2022

„Chrześcijańskie spojrzenie na pracę nie stawia na pierwszym miejscu wymiaru ekonomicznego” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk z okazji jubileuszu 120-lecia Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy.

Biskup Bydgoski, który przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Wincentego a Paulo, dodał, że polski rzemieślnik wyrastał w konkretnych uwarunkowaniach ojczyzny. Jego szczególnym pedagogiem była praca. – Ona bowiem hartuje osobowość człowieka, uczy ascezy i pokory wobec materii – dodał. 

Jak zauważył bp Włodarczyk, od jakiegoś czasu nie mówi się o pracowitości. W cenie i poważaniu jest teraz zaangażowanie, sukces, kreatywność, dyspozycyjność. Mało kto myśli i mówi o cnotach. – Temat ten został wyrugowany ze świata kultury, mediów, nauczania, codziennego życia. Samo słowo cnota sprawia, że wypowiada się je z zawstydzeniem, czy swoistym zażenowaniem – mówił.

Dalej – jak przypomniał bp – „chrześcijańskie spojrzenie na pracę nie stawia na pierwszym miejscu wymiaru ekonomicznego, ale wymiar duchowy i osobowy”. – Praca jest dobrem człowieka, zarówno jednostkowym, jak i społecznym. Pisał o tym Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” – dodał, cytując fragment dokumentu.

Aby stać się rzemieślnikiem – zdaniem bp. Włodarczyka – nie wystarczą szkoła zawodowa, otrzymanie koncesji na założenie zakładu, by zarabiać pieniądze.  – Rzemieślnik ma swój etos, który odwołuje się do tradycji, sięga do nauki i winien opierać się na wierze. – Mistrz wychowywał swoich następców, czeladników i terminatorów, w duchu wierności Bogu i Ojczyźnie, przekazywał uczniom swoistą sztukę życia – podkreślił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk dodał, że obecne czasy są trudne dla rzemieślników i przedsiębiorców. Złożyło się na to wiele sytuacji i czynników – jak chociażby pandemia oraz wojna na Ukrainie. – Rzemieślnicy mają ogromne problemy związane ze znacznym, bo kilkuset procentowym wzrostem cen gazu i prądu. Są zakłady, które istniały od pokoleń, a dzisiaj zakończyły swoją działalność. To jest bardzo smutne – powiedział.

Jednocześnie prosił zebranych w bazylice, by nie gasili ducha i nie poddawali się zniechęceniu. – I na koniec rada mądrego człowieka – św. Ignacego z Loyoli: „Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie” – zakończył bp Włodarczyk.

 

Uchwałą Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego bp Krzysztof Włodarczyk wyróżniony został „Platynowym Medalem” im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego. – Dzisiejsze święto jest – dla nas rzemieślników – dniem wyjątkowym, obchodzimy bowiem 120-lecie istnienia – mówił prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy Jacek Trela, podkreślając przywiązanie do wiary oraz miłości do Boga.

Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości jest związkiem pracodawców organizacji rzemieślniczych. Zasadniczymi jej funkcjami są m.in.: sprawy z zakresu reprezentowania oraz obrony interesów zrzeszonych organizacji rzemieślniczych i ich członków wobec organów administracji – instytucji państwowych i gospodarczych, prowadzenie spraw dotyczących kwalifikacji i uprawnień rzemieślniczych. 

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print