08.10.2022

Msza św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja i konferencja „Autonomia osób z niepełnosprawnością intelektualną” w Domu Polskim – to zasadnicze punkty obchodów Międzynarodowego Dnia Rodziny L’Arche, jakie zorganizowano w Bydgoszczy.

Do świątyni przybyli duszpasterze, rodzice, opiekunowie, osoby niepełnosprawne, by dziękować za dar życia, polecając Bogu przyszłość i najbliższych. – Misją tej wspólnoty jest budowanie przyjaźni razem z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a także społeczeństwa, w którym jest miejsce dla każdego. Witam was w świętej przestrzeni, gdzie króluje Matka Boża Pięknej Miłości – podkreślił proboszcz katedry ks. infułat Stanisław Kotowski.

W homilii bp Włodarczyk zwrócił uwagę na wartość słowa i wzajemnego słuchania. – Wiemy, jak bardzo potrzebne jest słowo, by poprzez nie spotkać się i przekazać to, co mamy w sercach – mówił.

HOMILIA

 

Po Eucharystii w Domu Polskim zorganizowano konferencję. – Powinniśmy postawić pytanie: co my możemy czerpać od niepełnosprawnych? Na pewno spontaniczność, naturalność, niezakłamanie, prostotę, dając w zamian to samo. Te osoby nie umieją zakładać masek. One przewyższają nas tym, że są autentyczne – powiedziała dr Małgorzata Karwowska, reprezentująca m.in. Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy.

L’Arche to niezwykłe miejsce, a jeszcze prościej „dom”. Przestrzeń budowana przez osoby właśnie z niepełnosprawnością intelektualną i ich przyjaciół, którzy asystują w najprostszych i tych nieco trudniejszych aspektach życia. W diecezji bydgoskiej inicjatywa stworzenia takiego domu zrodziła się kilka lat temu. – Temat autonomii jest niezwykle ważny, ponieważ kiedy te osoby są dorosłe, a ich rodzice umierają, zazwyczaj trafiają do placówek opieki społecznej. A jest jeszcze inna, alternatywna forma, gdzie mogą mieszkać w małych domach o charakterze rodzinnym, z przyjaciółmi, asystentami do końca życia – powiedziała Hanna Łyszkiewicz-Krupa.

Obecnie istnieje kilka wspólnot w Polsce – najstarsza w Śledziejowicach, a pozostałe w Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni, Warszawie. Są także grupy inicjatywne w Bydgoszczy i Opolu. – Jeszcze brakuje domów, ale mamy swoje marzenia i wierzymy, że Bóg pobłogosławi – dodała Hanna Łyszkiewicz-Krupa, odpowiedzialna za wydarzenie w grodzie nad Brdą.

Międzynarodowy Dzień Rodziny L’Arche zakończył się warsztatami dla rodziców, opiekunów oraz przyjaciół, które zatytułowano „Budowanie i akceptowania autonomii osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Na świecie istnieje obecnie ponad 150 wspólnot w 38 krajach na 6 kontynentach. Wszystkie są częścią Międzynarodowej Federacji L’Arche.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print