20/21.10.2022

„Jakie oczekiwania wobec każdego z nas ma Maryja, Matka Chrystusa, nasza Matka?” – pytał w Kaplicy Cudownego Obrazu bp Krzysztof Włodarczyk podczas pielgrzymki na Jasną Górę, która zainaugurowała przygotowania do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej.  

Odbędą się one w 2024 roku. – Jako wspólnota Kościoła Bydgoskiego, gromadzimy się na Eucharystii, dziękując za osiemnaście lat istnienia rodziny diecezjalnej. Przychodzimy do Matki z potrzeby serca, bo uświadamiamy sobie, że mamy za co dziękować Bogu – podkreślał bp Krzysztof Włodarczyk. 

Jak zauważył bp, historia diecezji: „jak piękny kwiat wyrasta z imponującej przeszłości, świadectwa wiary sióstr i braci. – Jak zawsze najpiękniejszym wyrazem dojrzałości wiary jest męczeństwo, ponieważ̇ męczennicy to szczególni jej świadkowie – dodał, wskazując na patrona diecezji bł. bp. Michała Kozala, błogosławionych księży: Antoniego Świadka, Franciszka Dachterę i alumna Bronisława Kostkowskiego. 

Zaraz potem nie mogło zabraknąć słów, jakie wypowiedział podczas swojej pielgrzymki do grodu nad Brdą Jan Paweł II. Ojciec Święty, który powołał do istnienia diecezję bydgoską 25 marca 2004 roku, podkreślał 7 czerwca 1999 roku: „W ciągu ostatnich dziesięcioleci Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem «prześladowania dla sprawiedliwości». To przecież tutaj, w pierwszych dniach drugiej wojny światowej hitlerowcy dokonali pierwszych publicznych egzekucji na obrońcach miasta. Symbolem tego męczeństwa jest bydgoski Stary Rynek. Innym tragicznym miejscem jest tak zwana «Dolina Śmierci» w Fordonie. Jakże nie wspomnieć przy tej okazji biskupa Michała Kozala, który zanim został biskupem pomocniczym we Włocławku, był gorliwym duszpasterzem w Bydgoszczy”. 

Stając przed Królową Polski, warto według bp. Włodarczyka, postawić sobie pytanie: jakie oczekiwania wobec każdego z nas ma Maryja, Matka Chrystusa i nasza Matka? – Ona oczekuje tego, co Chrystus – miłości: większej i dojrzalszej, wytrwałej oraz odpowiedzialnej – powiedział. 

Mówiąc o miłości większej i dojrzalszej, bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że nie sprowadza się ona tylko do pobożnej modlitwy. Liczy się konkretny czyn wobec drugiego człowieka. Miłość wytrwała to nie taka od święta czy od pielgrzymki do pielgrzymki. To taka, która pragnie trwałego uczucia. Myśląc dalej o miłości odpowiedzialnej, wskazał na: małżeństwo, rodzinę, naród, przestrzegając przed krytykanctwem i narzekaniem, zapraszając jednocześnie do cichego upominania i modlitwy.

Zasłuchani w zachętę Maryi – jak podkreślił – chcemy obudzić w sobie postanowienie naśladowania Jej cnót. – Pragniemy, jak Ona być: zasłuchani w Boże słowo, dyspozycyjni wobec bliźnich, spostrzegawczy wobec ich potrzeb. Chcemy również wspierać ich w sprawach duchowych. Trzeba nam z pielgrzymkowej Eucharystii uczynić lekcję bycia prawdziwymi uczniami Chrystusa i dziećmi Maryi. Nasza miłość bowiem do Maryi ma zawsze ostatecznie prowadzić do miłości wobec Chrystusa – zakończył.

HOMILIA – BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

 

Kilkugodzinny program obejmował Msze św., Drogę Krzyżową na wałach, Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne. – Pielgrzymujemy pod hasłem: „Od Matki Bożej Pięknej Miłości, do Matki Bożej Królowej Pokoju”, modląc się o pokój w naszej ojczyźnie i na Ukrainie, za diecezję bydgoską oraz o liczne i święte powołania do stanu duchownego – dodał inicjator wydarzenia, ks. kanonik Mirosław Pstrągowski.

„Najlepsza Matko! Odsłaniam Ci moja tajemnicę… I chociaż nie wiem, jak to się stanie, jednak w tej chwili, już dzisiaj mówię Ci fiat i oddaję się Tobie, pragnę być w Twojej macierzyńskiej niewoli miłości”. – Słowami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, które wypowiedział w tym miejscu 2 maja 1970 roku, chcemy rozpocząć nasze zamyślenie, zastanawiać się nad ideą macierzyńskiej niewoli miłości – mówił w homilii ks. infułat Mirosław Gogolik, którą wygłosił w czasie Mszy św. przed Apelem Jasnogórskim.

HOMILIA – KS. INFUŁAT MIROSŁAW GOGOLIK

 

Rozważania w godzinie apelowej poprowadził bp Krzysztof Włodarczyk. – Przyjmujemy Ciebie Panno Święta jako Przewodniczkę na drodze przygotowań do świętowania 20-lecia diecezji bydgoskiej. Chcemy się nauczyć́ od Ciebie hojności serca, gotowego na przyjęcie Boga, zgody na tajemnicę, ofiarności i wdzięczności, jakie widzimy w zwiastowaniu – mówił biskup. „Dokąd trafimy, idąc za Tobą Maryjo, Przewodniczko?” – pytał. – Na pewno nieomylnie do portu zbawienia, do sa­mego Boga, choć́ po drodze będzie bardzo rozmaicie, nieraz ryzykownie. Gwiazdo, prowadź nas w codzienności do Jezusa! – dodał.

ROZWAŻANIA APELOWE – BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

 

Na Jasną Górę przyjechało ponad tysiąc wiernych kilkudziesięciu kapłanów oraz osoby konsekrowane. – Jestem tu, bo kocham najlepszą Mamę. Pielgrzymuję z diecezją bydgoską po raz jedenasty, wcześniej w ramach nowenny przed nawiedzeniem Jej Cudownego Obrazu – dodała Małgorzata Szala z Bractwa św. Rity. – Spoglądając na Kościół, potrzeba odnowy, zaangażowania przede wszystkim świeckich, stąd nasze świadectwo wiary, miłości, troski o rozwój lokalnej wspólnoty – dodała Szala, należąca do powołanego przez bp. Włodarczyka Zespołu ds. Przygotowania Jubileuszu 20-lecia Diecezji Bydgoskiej. 

Tworzy go dziesięć osób, w gronie których znalazł się również Kevin Kołodziej, reprezentant środowiska akademickiego. – Zostałem powołany do tego, by włączyć się w przygotowanie obchodów 20-lecia. Czuję się nie tylko członkiem diecezjalnej, ale także młodzieżowej i akademickiej rodziny – powiedział.

Proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią ks. Tadeusz Michalak jest – jak powiedział – zbudowany dużą grupą wiernych, którzy szukają ukojenia w matczynym sercu. – Maryja doskonale wie, czego potrzeba współczesnemu człowiekowi. Od kogo czerpać nieskończoną dobroć i miłość, jak nie od Pani Jasnogórskiej, do której przyjeżdżamy, dziękując, przepraszając, a także nabierając sił do dalszej pracy – powiedział. – Kiedy przyjeżdżam do Matki Bożej, by powiedzieć Jej, co u mnie słychać, jak wypełniam swoje obowiązki, powierzone przez Jezusa, także te w diecezji, czuję, że jestem w domu – podkreślił ks. Piotr Wachowski, odpowiedzialny za duszpasterstwo w diecezji. 

Dla innych był to także czas osobistego świętowania. – Przyjechaliśmy do Matki Bożej, bo Ją kochamy. I to w czasie rocznic – małżeńskich, urodzinowych. Chcemy podziękować za to, co otrzymaliśmy w życiu. Będąc w tym miejscu, odczuwamy siłę wspólnoty, jaką jest diecezja – powiedzieli Ewa i Bogdan Malczyk oraz Teresa Skorek z Solca Kujawskiego. – Diecezja to parafie, które są jej cząstkami. To w nich buduje się codzienność Kościoła, wiele inicjatyw rozpoczyna. Proboszcz i wierni tworzą niejako rodzinę – dodał ks. Grzegorz Grobelny, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Solcu Kujawskim. – Cieszmy się sobą, przytulając do Matki Bożej – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski
YT: Jasna Góra

 

print