26.10.2022

„Nieskrępowanie, a także wyrażanie siebie bez poczucia ograniczenia – tym m.in. według młodych jest wolność. Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy był miejscem sympozjum „Wolność – darem i wyzwaniem”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację Światło-Życie, Krucjatę Wyzwolenia Człowieka i Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego.

Jego celem było przeciwdziałanie uzależnieniom poprzez jednoczenie sił środowisk i instytucji, które w jakikolwiek sposób troszczą się o to, by młodzież we właściwy sposób korzystała z wolności. – Wolność to nie „róbta co chceta”, ale odpowiedzialność – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. – Młodzież jest bardzo „uczulona” na wolność. Jeżeli będziemy próbowali jej ją ograniczać, pójdzie swoją drogą. Organizując to spotkanie, chcemy pokazać, że wolność może być piękna, jeżeli będziemy kierować się w niej dobrem i miłością – dodał Marek Piątkowski z Fundacji Światło-Życie.

Sympozjum zostało skierowane do młodzieży szkół średnich i branżowych z Bydgoszczy. Brało w nim udział około 200 osób. Jak wskazują wyniki badań, uczniowie tego typu placówek są szczególnie narażeni na problem spożywania alkoholu. – Myślę, że ukazywanie konsekwencji nadużywania napojów procentowych spowoduje, że młodzi będą wybierać w sposób mądry i odpowiedzialny. Niestety, z przykrością muszę przyznać, że w Bydgoszczy nie ma „dobrego klimatu” do tego, by ograniczać liczbę punktów sprzedaży alkoholu – powiedziała dr Grażyna Szabelska, mając na uwadze radnych miasta. – Dlatego tak bardzo ważne jest zwiększanie świadomości społecznej – dodała pełnomocnik wojewody kujawsko-pomorskiego ds. rodziny.

Ksiądz Wojciech Ignasiak, który jest dyrektorem Ośrodka Profilaktyczno-Szkoleniowego Fundacji Światło-Życie im. ks. Franciszka Blachnickiego w Katowicach, podjął temat „Wychowanie człowieka zintegrowanego. Jedność ducha i emocji”. – Człowieka nie można rozdzielić na kilka części. Dlatego ważne jest to, by pomiędzy nimi była zachowana jedność. Powinien stanowić on całość – dodał.

Według Przemysława Gorzelaka każdy powinien najpierw zdefiniować hierarchię wartości, którymi chce się kierować w codziennym życiu. – Zdefiniować to, co daje wolność, poczucie samostanowienia, co nas w końcu rozwija – powiedział psycholog z Kliniki Psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, rozwijając temat „Loteria uzależnienia – wybór należy do ciebie”. – Mówi się, że na stu pijących dwudziestu się uzależnia, bo takie mamy wyposażenie. Dlatego pijąc nadmiernie, igramy z losem – dodał Gorzelak.

Sympozjum zakończyło się wystąpieniem Macieja Białki, rapera i prezesa Fundacji „Dobro się niesie”. – Do młodych trzeba mówić ich językiem, co staram się czynić poprzez muzykę. Trzeba to także łączyć z Ewangelią, która wskazuje na prawdziwą wolność, wyznacza jej kierunki – powiedział.

Pomysł zorganizowania wydarzenia wyszedł od moderatora Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, ks. Piotra Wencla. Dzieło krucjaty jest związane z programem krzewienia abstynencji, zainicjowane przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego oraz Ruch Światło-Życie. Idea KWC jest odpowiedzią na słowa Jana Pawła II, zawarte w jego liście pożegnalnym do Polaków z 23 października 1978 r., w którym czytamy „proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa…”.

Sympozjum zainaugurowała Msza św. w katedrze bydgoskiej, której przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print