17.06.2023

Zespół Szkół Katolickich Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy był 16 czerwca miejscem pierwszego spotkania osób zainteresowanych posługą katechisty. Ich przygotowaniem zajmie się Szkoła św. Pawła, w której ruszy wkrótce tzw. program pilotażowy.

Uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej, którą sprawowali dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik oraz prefekt zespołu, a także odpowiedzialny za szkołę katechistów ks. dr Łukasz Boruch.

„Zdawało się, że bez wiary, nadziei i miłości człowiek nie może żyć… ale pod koniec XX wieku rodzi się w nas podejrzenie, że ten ssak może rozmnażać się bez miłości, może żyć bez wiary i umierać bez nadziei” – cytował poetę Tadeusza Różewicza ks. inf. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik. – Wydaje się, że ten opis pasuje także do człowieka XXI wieku. Kiedy jednak gromadzimy się wokół Jezusa, który otwiera dla nas serce, możemy czuć się bezpieczni. Możemy jak św. Tomasz dotknąć rany i być świadkami zmartwychwstania. Taki cel przyświecał także powołaniu Szkoły św. Pawła – mówił kapłan.

Po zakończeniu modlitwy kandydaci na katechistów wraz z kapłanami zebrali się w szkolnej auli, by wysłuchać informacji dotyczących zadań i celów związanych ze szkołą, a także zapoznać się z jej szczegółową działalnością. Ksiądz dr Łukasz Boruch zaznaczył, że program szkoły, który będzie miał charakter pilotażowy, ma być „rzeczywistością tworzoną” przez uczestników, jak i prowadzących. – Nie ma być kolejnym studium, lecz przestrzenią dla formowania się tych, którzy będą chcieli dzielić się doświadczeniem wiary z innymi. Miejscem, gdzie będzie można odkrywać, zdobywać narzędzia pomocne w docieraniu do wszystkich, którzy potrzebują Dobrej Nowiny – dodał.

Szkoła katechistów ma przygotować kadrę dla każdej parafii, która wspólnie z duszpasterzami poprowadzi dzieło ewangelizacji: spotkania modlitewne, katechezy dla dorosłych, przygotowania do sakramentów. Formacja katechistów jest pomyślana w taki sposób, aby jej uczestnicy, zwłaszcza już posługujący w parafiach i wspólnotach, mogli dzielić się sposobami pracy ze sobą nawzajem i wypracowywać modele pracy formacyjnej (np. cykl katechez domowych przed chrztem świętym dziecka, spotkanie małych grup rodziców jako przygotowanie do Pierwszej Komunii dzieci itp.)

Inaczej mówiąc, katechiści mają być współpracownikami duszpasterzy. – Dlatego zapraszamy, by zgłaszały się osoby wskazane przez proboszczów – kobiety i mężczyzn formujących się we wspólnotach lub grupach oraz świeckich posiadających odpowiednie predyspozycje, także duchowe. Należy podkreślić, że liderzy i członkowie wspólnot, którzy de facto pełnią już rolę katechistów, są powołani w szczególny sposób do udziału w formacji kandydatów na katechistów – dodał ks. dr Łukasz Boruch.

Ważnym obszarem pracy katechistów będzie praca z rodzicami dzieci, które mają być ochrzczone, jak i z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia sakramentu bierzmowania, czy parami przed zawarciem związku małżeńskiego. – Szkoła ma być otwarta – podkreślał ks. dr Boruch – na zmieniającą się rzeczywistość. Wsłuchana we wszystko, „co będzie podpowiadał Duch Święty”.

Wśród uczestników spotkania widać było z jednej strony pewną nieśmiałość, zaś z drugiej wielką chęć zaangażowania się w dzieło misyjne Kościoła. Na pytanie, czego spodziewa się po szkole katechistów, jeden z kandydatów – Arkadiusz Grabula – z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” – odpowiedział, że oczekuje oddolnego ożywienia w Kościele, diecezji. – Mam też wielką nadzieję na to, że będzie to impuls dla księży, którzy widząc zaangażowanie świeckich, będą ich wspomagać, a nade wszystko wspólnie działać – powiedział.

Ewelina Kobińska, która przyjechała z parafii św. w. Jadwigi w Glesnie, jest na co dzień nauczycielką wychowania przedszkolnego i katechetką. W gronie kandydatów na katechistów znalazła się dzięki zachęcie proboszcza. – Lubię głosić słowo Boże. Mam pragnienie, by przy naszym kościele powstała wspólnota, która ożywi życie parafii, także wiarę dorosłych. Noszę w sobie nadzieję, że w tej szkole uzyskam odpowiednie kompetencje, poznam metody, zyskam narzędzia przydatne w ewangelizacji środowiska, w którym żyję” – podkreśliła.

Na spotkaniu był również obecny jeden z jej współtwórców ks. dr Janusz Tomczak, który poprowadził modlitwę na zakończenie, udzielając zebranym błogosławieństwa.

Więcej informacji na temat szkoły i posągi katechisty TUTAJ. 

Tekst: Marek Dłuski/Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marek Dłuski

print