„Dla was jestem biskupem, z wami jestem chrześcijaninem” – mówił za św. Augustynem, bp Krzysztof Włodarczyk. W dniu jego imienin, we wspomnienie św. Jakuba Apostoła, kapłani, osoby konsekrowane i wierni, dziękowali za swojego pasterza.

Biskupa, którego – jak podkreślił w homilii wikariusz generalny diecezji bydgoskiej – podobnie jak Apostołów, Jezus powołał znad Morza Bałtyckiego i patrząc na niego z miłością wskazał mu drogę powołania. – Dziękujemy Chrystusowi – Najwyższemu i Wiecznemu Kapłanowi – za to, że spośród wielu wspaniałych pasterzy Kościoła w Polsce, zechciał wybrać, przygotować i posłać do nas księdza biskupa Krzysztofa. Na to miejsce, na ten, a nie inny czas. Do tych zadań i do nas, konkretnych osób. Dziękujemy Panu, że posłał nam pasterza, który nie przyszedł – jak słyszeliśmy w Ewangelii, aby mu służono – lecz, aby służyć i dawać swoje życie za okup dla wielu – mówił ks. kanonik Tomasz Cyl.

Homilia była nawiązaniem do słowa Bożego – drogi Apostołów, w tym wspominanego w tym dniu św. Jakuba. Ksiądz kanonik Tomasz Cyl przypomniał również znaczenie imienia Krzysztof, które wywodzi się z języka greckiego. Dodał, że Christoforos oznacza tyle, co „niosący Chrystusa”. – Prosimy, byś jak święty Krzysztof niósł nam, jak to czynisz od swego ingresu Zbawiciela i Pana. Niosąc nam Chrystusa, dźwigasz na sobie ten świat, każdą i każdego z nas. Dźwigasz nasze radości i trudności, krzyże i nadzieje zmartwychwstania. Dziękujemy za to i dlatego tutaj jesteśmy – podkreślił wikariusz generalny.

W imieniu kapłanów życzenia złożył Prepozyt Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej. – Jesteś pasterzem, który prowadzi. Jesteś ojcem, którego się kocha. – mówił ks. infułat Ryszard Pruczkowski. – Jesteś wszędzie – na pielgrzymim szlaku, w oazowej wspólnocie, znasz parafie, każdego kapłana, rozpoznajesz wielu diecezjan. Wiele razy myślimy i pytamy – skąd czerpiesz siły? Odpowiedź jest jedna – kochasz swoje kapłaństwo i nas. To jest źródło twojej mocy, a my, kapłani, uczymy się od ciebie, jak iść za tobą i ciebie naśladować – powiedział. – Za obecnych, łączących się duchowo, pamiętających w życzeniach, wspieranie słowem, a nade wszystko modlitwą, bardzo dziękuję – mówił bp Krzysztof.

Solenizant przywołał biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla, który składając mu życzenia, przypomniał, że św. Krzysztof jest również patronem mostów. – Uświadomił mi tym samym, że trzeba budować mosty. Nie należy ich zrywać, a tam gdzie tego wymagają, naprawiać z Bożą pomocą. To jest właśnie zadanie tego, który ma takiego patrona – podsumował.

Po Mszy św., którą koncelebrował w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy również bp senior Jan Tyrawa, przyszedł czas na indywidualne życzenia, jak i wspólną agapę przy muzeum diecezjalnym.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski