20.12.2024

W rocznicę wprowadzenia w diecezji bydgoskiej diakonatu stałego, bp Krzysztof Włodarczyk dekretem z 20 grudnia 2024 roku powołał do istnienia Ośrodek Formacji Diakonów Stałych i mianował kapłanów, którzy będą odpowiedzialni za jego funkcjonowanie.

Jednocześnie zatwierdził Statut działalności Ośrodka, a na siedzibę wyznaczył część budynku sąsiadującego z Domem Biskupim, przy ul. Farnej 8 w Bydgoszczy, wskazując tym samym na swój bezpośredni udział w formacji przyszłych duchownych, którzy, jak głosi starożytny traktat chrześcijański Didascalia Apostolorum, są jak oczy i uszy, usta, serce i dusza biskupa w Kościele lokalnym. 

W liście skierowanym do diecezjan z okazji wprowadzenia diakonatu stałego, biskup w grudniu 2023 roku tak tłumaczył motyw swojego działania: Kościół powołał pierwszych diakonów nie dlatego, że brakowało prezbiterów, ale po to, by różnorakie zadania oraz posługi były realizowane w pełniejszy sposób. Obecność diakonów od samego początku świadczyła o różnorodności powołań w Kościele, a ich posługa była rozumiana jako dar Ducha Świętego dla wspólnoty. (…) diakonat, który istniał w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, zakładanych przez Apostołów, jest naturalnym, trwałym stopniem hierarchicznym w Kościele dla sprawowania opieki duszpasterskiej (26.12.2023).

Do prowadzenia Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej zostali mianowani przez Biskupa Bydgoskiego, na 5-letnią kadencję:

ks. dr Wojciech Ciołek – dyrektor OFDS
ks. Karol Rawicz-Kostro – wicedyrektor OFDS
ks. dr Waldemar Różycki – ojciec duchowny OFDS
ks. inf. Mirosław Gogolik – kierownik studiów OFDS

Pierwszy nabór do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Bydgoskiej trwać będzie od 2 lutego do 2 marca 2025 roku. W tym okresie aspiranci, którzy rozeznają powołanie do diakonatu będą mogli zgłaszać się wraz ze swoim księdzem proboszczem (a także, w przypadku mężczyzn żonatych, wraz z małżonką) do OFDS, umawiając spotkanie poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej: ofds.liturgicznabydgoszcz.pl

Dokumenty, które należy zgromadzić przy zgłoszeniu aspiranta do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych:

  • pisemna prośba skierowana do Biskupa Bydgoskiego o dopuszczenie do formacji do diakonatu stałego, zawierająca uzasadnienie i motywację,
  • życiorys,
  • pełny odpis aktu chrztu,
  • opinię (świadectwo moralności) wystawione przez kierującego proboszcza, obejmujące zagadnienia szczegółowe zawarte w Instrukcji o naborze aspirantów i formacji przygotowawczej kandydatów do diakonatu stałego w Diecezji Bydgoskiej; do opinii proboszcz dołącza oświadczenie, że w jego parafii pożądana jest posługa diakona stałego. W innych przypadkach należy zastosować się do p. 10 Instrukcji.
  • kopię dyplomu ukończenia studiów teologicznych lub zaświadczenie o ukończeniu określonego roku tychże studiów,
  • prośbę o wyznaczenie wskazanego przez siebie kapłana kierownikiem duchowym,
  • ewentualne prośby o dyspensę od górnej granicy wieku i/lub obowiązku ukończenia magisterskich studiów teologicznych (zob. p. 7 Instrukcji),
  • ewentualnie świadectwa (dekrety) potwierdzające wcześniejsze przyjęcie posług lektoratu i/lub akolitatu,
  • ewentualnie inne opinie, poza opinią proboszcza własnego, wystawione przez duchownych, którym kandydat jest dobrze znany, a z którymi współpracował on ramach jakiejś parafii lub wspólnoty,
  • informację z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2023 r. poz. 172 oraz z 2022 r. poz. 2600),
  • oświadczenie o państwie lub państwach, w których aspirant zamieszkiwał w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, oraz informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.

Ponadto w przypadku kandydatów żonatych:

  • świadectwo zawarcia sakramentalnego małżeństwa,
  • własnoręcznie napisaną zgodę żony na podjęcie formacji przez męża, a w przypadku wdowców – akt zgonu małżonki.

W przypadku aspirantów spoza diecezji bydgoskiej należy oprócz tego, co przedstawiono wyżej, przedstawić zgodę własnego biskupa na rozpoczęcie formacji do diakonatu stałego poza swoją diecezją.

Po zgłoszeniu się aspiranta do OFDS i odbyciu rozmów wstępnie rozeznających jego powołanie, decyzję o przyjęciu podejmuje Biskup Bydgoski, zasięgając opinii kapłanów odpowiedzialnych za formację.

Przy wyborze diakonów stałych w naszej diecezji – pisał przed rokiem w swoim liście pasterskim Bp Krzysztof Włodarczyk – będę oczekiwał na wskazanie kandydata do diakonatu przez wspólnotę, która go potrzebuje, aby mieć pewność o jego przydatności w posłudze Kościołowi. Święcenia, których biskup ma udzielić mężczyźnie rozeznającemu powołanie do diakonatu, nie mogą być spełnieniem osobistych założeń, planów czy ambicji, ale mają wypływać z potrzeby wspólnoty, która zna kandydata i akceptuje jego gotowość do pełnienia posługi diakońskiej w Kościele. Moim pragnieniem – pragnieniem pasterza Kościoła bydgoskiego, ustanowionego biskupem przez Następcę Apostoła Piotra jest to, aby parafie, pod kierunkiem swoich duszpasterzy, przyjrzały się kandydatom, którzy wyrażać będą gotowość do przyjęcia święceń diakonatu. Proszę, aby nie tylko kapłani, ale również wszyscy wierni, towarzyszyli tym mężczyznom w rozeznawaniu ich powołania dla posługi Kościołowi w stałym diakonacie.

Biskup Bydgoski podpisał również Dekret ogólny o posłudze i życiu diakonów stałych w Diecezji Bydgoskiej oraz Instrukcję o naborze aspirantów i formacji przygotowawczej kandydatów do diakonatu stałego w Diecezji Bydgoskiej, z których treścią można się zaznajomić poniżej.

Dekret erygujący OFDS

Dekret ogólny o posłudze i życiu diakonów stałych w Diecezji Bydgoskiej

Instrukcja o naborze do OFDS

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print