18.03.2022

„Michał Archanioł na nowo zdobywa Polskę i serca Polaków” – mówił w bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz przewodniczył Mszy św. z okazji przywitania figury świętego z najstarszego ku jego czci sanktuarium w Europie Zachodniej, z włoskiego Monte Sant’ Angelo na Górze Gargano.

Święty Michał Archanioł, najważniejszy spośród aniołów – jak zauważył ordynariusz – obdarzony jest przez Boga szczególnym zaufaniem. – Jego imię znaczy „Któż jak Bóg”. Uważany jest za anioła sprawiedliwości i sądu, łaski i zmiłowania. Nazywany hetmanem hufców anielskich, przewodnikiem dusz do nieba, duchem wszystkich usługujących i sławnym cudotwórcą. Grono jego czcicieli wzrasta z każdym rokiem – mówił.

Obecny rozkwit kultu św. Michała Archanioła – mówił dalej bp Krzysztof Włodarczyk – „jest wielką tajemnicą oraz istnym fenomenem”. – W naszym kraju dzieje się naprawdę coś niezwykłego. Peregrynacja figury nigdzie nie rozwinęła się na taką skalę, jak w Polsce.  Od kilku lat kult św. Michała Archanioła znów przybiera na sile. Może to znak naszych czasów? – pytał, dodając, że wielu współczesnych ludzi zachłysnęło się wolnością i możliwościami. – Często nawet nie zauważamy, jak mocno jesteśmy zaplątani w małe i wielkie uzależnienia od rzeczy i osób, jak bardzo poranieni, obciążeni lękami, złymi myślami, jak bardzo brakuje nam pokoju serca. A dzisiaj dochodzi jeszcze kontekst wojny na Ukrainie – powiedział.

Jak przypomniał biskup, to szczególny patron tych, którzy stoją przed ważnymi życiowymi wyborami. To wielki święty, który „opowiedział się po stronie Boga i teraz pomaga wybierać ludziom to, co dla nich najlepsze” – stwierdził bp Włodarczyk.

HOMILIA

 

W programie spotkań w bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity,  zaplanowano m.in. nabożeństwa z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie za wstawiennictwem świętego, Drogę krzyżową, a także Eucharystie z naukami, które głosi ks. Jan Juszka CSMA. – Aniołowie są chętni, by pomagać człowiekowi w walce ze złem – powiedział michalita, który od czterech lat pracuje w Mińsku na Białorusi, dodając, że peregrynacja rozpoczęła się w 2013 roku, w drugim roku nowenny przed setną rocznicą zatwierdzenia Zgromadzenia św. Michała Archanioła.

Podczas powitania figury na głowę „Mocarza niebios” została nałożona korona. – Teraz możemy popatrzeć na piękne oblicze i cieszyć się twoją obecnością – mówił proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski. – Wciąż trzeba uświadamiać sobie, że św. Michał Archanioł jest dowódcą nieba. A dowódca doskonale wie, w jaki sposób ma podać rozkaz do wykonania, by ludzie mogli szczęśliwie, dobrze i właściwie żyć na ziemi – dodał wikariusz ks. Marek Januchowski, podporucznik Wojska Polskiego, kapelan 83 Batalionu Lekkiej Piechoty w Grudziądzu. – To szczególny patron, którego obraliśmy sobie razem z mężem na sprzymierzeńca w trudnych dla nas chwilach – podsumowała Magdalena Domżalska z Bractwa św. Rity.

Na zakończenie uroczystości bp Włodarczyk poświęcił mozaiki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, Matki Bożej Miłosierdzia i św. Łukasza Ewangelisty, które znalazły się w prezbiterium przyszłego bydgoskiego sanktuarium.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 
print