29.03.2024

„Krzyż jest znakiem wielkiej miłości, jaką ukochał nas Jezus” – podkreślał w Kcyni biskup Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył wieczornej liturgii w Wielki Piątek.

Miejscem modlitwy było Sanktuarium Krzyża Świętego. – Jezus na drzewie krzyża wyniszczył siebie tak bardzo, by ukazać ogrom miłości Boga do człowieka – mówił bp, dodając, że krzyż jest znakiem życia wiecznego, a nie śmierci. – Przez swoją śmierć na krzyżu Pan Jezus otworzył przed nami bramy nieba – dodał.

Stąd – jak podkreślił bp Włodarczyk – krzyż dla wierzących staje się „pomostem”. – Bez śmierci Jezusa, tego doświadczenia miłości Boga do człowieka, nie bylibyśmy w stanie przejść przez tę przepaść, jaka nas dzieli od Niego. Więc krzyż staje się dla nas znakiem zwycięstwa, sztandarem, pod którym idziemy i powinniśmy być z tego dumni – mówił.

Ordynariusz przypomniał, że Jezus dobrowolnie wziął na siebie winy wszystkich ludzi. – Nawet tych, którzy bezpośrednio przyczynili się do Jego pojmania, skazania i ukrzyżowania. Pomimo, że Go tak potraktowali, Jezus nie przestał ich kochać, a Jego rany mogły stać się dla nich źródłem przebaczenia i uzdrowienia. Jesteś kochany, Jezus przebacza ci twoje grzechy, On cię odkupił przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Modlitewne spotkanie w Wielki Piątek składało się z liturgii Słowa, adoracji Krzyża, Komunii świętej i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print