Drodzy Diecezjanie!

„Chrystus Zmartwychwstał – prawdziwie Zmartwychwstał”. W tych dniach pozdrawiamy się tymi słowami i niesiemy całemu światu radość Zmartwychwstania Pańskiego. Dzisiaj w II Niedzielę Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego, które od trzech lat dla Kościoła, a szczególnie dla Polaków nosi wyjątkowe znamię. Dnia 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37, w Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, Pan życia i śmierci powołał do siebie Papieża Jana Pawła II, dziś Sługę Bożego, który ponad 26 lat pełnił posługę Pasterza Kościoła Chrystusowego. W III rocznicę jego błogosławionej śmierci z potrzeby serca kieruję słowo do wszystkich wiernych Kościoła bydgoskiego. Pragnę zachęcić do modlitewnej refleksji nad kilkoma sprawami związanymi z osobą Sługi Bożego Jana Pawła II w kontekście naszej diecezji.

Pomnik Jana Pawła II

W przyszłym roku minie 10 lat od pamiętnej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Bydgoszczy. Przypominamy sobie naukę Papieża, który prowadził nas po drogach błogosławieństw, aż do „stacji” Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości. Ukazywał nam wyznawców Chrystusa, którzy w różnych wiekach z odwagą i ofiarą życia nieśli krzyż, naśladując swego Mistrza. I wzywał Jan Paweł II na bydgoskiej ziemi Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej. (…) I dobrze, że się o nich mówi na ziemi polskiej, bo ta ziemia zaznała wyjątkowego udziału w tej wielkiej współczesnej martyrologii. Dobrze, że się to mówi w Bydgoszczy!

Dziś, po latach możemy powiedzieć, że te słowa Sługi Bożego Jana Pawła II stają się swoistym testamentem i zadaniem, które wyznaczył Kościołowi bydgoskiemu. Zadanie zbierania, przypominania i oddawania czci, tym którzy stali się męczennikami i wyznawcami Chrystusa. Realizacja tego zadania może i powinna dokonywać się na wszystkich płaszczyznach życia, a zwłaszcza na płaszczyźnie edukacji i wychowania młodego pokolenia.

Dlatego, wówczas – 7 czerwca 1999 r. – Ojciec Święty poświęcił kamień węgielny pod budowę Szkoły – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. Zbliża się moment, w którym mieszkańcy Bydgoszczy będą mogli cieszyć się z oddania tego budynku do użytku. Cel ten, tym większą wzbudza radość, że Pomnik stawiany ku czci Ojca Świętego, nie będzie jedynie jednym z wielu memoriałów w krajobrazie miast polskich, lecz przede wszystkim żywym ośrodkiem pielęgnowania nauczania Jana Pawła II. Projekt budowy Szkoły – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy powstał w duchu wdzięczności Ojcu Świętemu za wielki dar posługi duszpasterskiej i za historyczną pielgrzymkę do naszego miasta. 11 maja 2000 roku, na terenie przekazanym przez Samorząd Miasta Bydgoszczy przy ul. Nowodworskiej 17, została rozpoczęta budowa Szkoły – Pomnika. Obecnie trwają prace wykończeniowe w budynku, tak by z l września 2008 r. w mogli rozpocząć zajęcia uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej, I Katolickiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego.

Czym będzie Szkoła – Pomnik Jana Pawła II?

Jan Paweł II podczas szczególnej dla nas Pielgrzymki apostolskiej w 1999 roku mówił: Cieszy mnie fakt, że w Polsce powstaje coraz więcej szkół katolickich. Jest to znakiem, że Kościół jest obecny w sposób konkretny w dziedzinie szkolnictwa. Szkoły te należy popierać i stwarzać takie wartości, aby we wspólnocie z całym szkolnictwem w Polsce mogły przysłużyć się wspólnemu dobru społeczeństwa (Łowicz 14. 06. 1999r). Diecezja Bydgoska wpisuje się znacząco w rozwój szkół katolickich poprzez istniejące od wielu lat placówki: Katolicką Szkołę Podstawową im. św. Wojciecha oraz I Katolickie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. króla Jana III Sobieskiego. Zadaniem tychże szkół jest kształcenie na najwyższym poziomie oraz wychowanie dzieci i młodzieży zgodne z najlepszymi tradycjami naszego państwa, narodu i zasadami nauki Kościoła. Od wielu lat szkoły te osiągają wysokie wyniki nauczania w skali naszego regionu i kraju.

Celem podstawowym jest nauczanie i pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci i młodzieży w oparciu o chrześcijańską wizję człowieka oraz myśl pedagogiczną głoszoną przez Jana Pawła II. Oddanie do użytku Szkoły Pomnika Jana Pawła II spełni zapewne marzenia wielu uczniów, nauczycieli i rodziców oraz zagwarantuje jeszcze większe poczucie wspólnoty i bezpieczeństwa. Uniwersalny charakter Szkoły – Pomnika jest szansą dla kształcenia i wychowania przyszłych pokoleń. Planowany system stypendialny, na którym twórcom szkoły szczególnie zależy, ma umożliwić szeroki do niej dostęp. Szkoła – Pomnik będzie także pełnić rolę ośrodka kultury chrześcijańskiej w naszej diecezji i mieście. W tym miejscu w sposób szczególny będzie wybrzmiewać nauka Jana Pawła II kierowana do dzieci, młodzieży, rodziców i starszych. W planach jest także stworzenie Izby Pamięci Jana Pawła II oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Wolontariatu „Caritas” naszej diecezji, aby w sercach młodych ludzi zaszczepiać wrażliwość i miłość do Boga i bliźniego.

Droga młodzieży!

Pragnę w tym miejscu szczególnie zwrócić się do Was i jako Wasz Biskup i Pasterz przyłączyć się do słów, które skierował do Was Jan Paweł II na zakończenie Mszy św. w Bydgoszczy. Mówił wówczas: Pragnę przypomnieć słowa, które wypowiedział Prymas Tysiąclecia podczas pierwszej koronacji Matki Bożej w Bydgoszczy. Powiedział o młodzieży i do młodzieży. Oto te słowa: „Przyszła tutaj młodzież drugiego tysiąclecia i zapytała, czy jej wierzymy i ufamy”. Odpowiadamy wam najdroższa młodzieży: My wam wierzymy, my wam ufamy, my was kochamy i błogosławimy na nowe tysiąclecie wiary. Niech zatem Katolickie Szkoły, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży i Wolontariatu oraz inne inicjatywy tworzone przy Szkole Pomniku Jana Pawła II pomogą Wam wzrastać w wierze i stawać się uczniami Chrystusa.

Społeczny Komitet budowy Szkoły Pomnika Jana Pawła II

Dla wsparcia tak szczytnej inicjatywy powołany został Społeczny Komitet Budowy Szkoły – Pomnika Jana Pawła II, który dba o rozpropagowanie idei budowy Szkoły – Pomnika oraz włącza się w jego realizację na poszczególnych etapach budowy. Społeczny Komitet podejmuje także działania w zakresie pozyskiwania środków oraz dba o upamiętnienie Darczyńców. Społeczny Komitet Budowy Szkoły – Pomnika jako organizacja pożytku publicznego zachęca także do wsparcia poprzez przekazanie 1% z podatku dochodowego.

Budowa Szkoły – Pomnika odbywa się aktualnie dzięki wsparciu Darczyńców indywidualnych i instytucjonalnych, przede wszystkim jednak – ogromnym wysiłkiem finansowym Diecezji Bydgoskiej. Jednak przyznać trzeba, że realizacja wyznaczonego celu ukończenia budowy w 2008 r. będzie niezmiernie trudna bez dodatkowego wsparcia nas wszystkich oraz przedsiębiorstw związanych z naszym miastem i regionem. Skala przedsięwzięcia jest tak wielka, iż wymaga powszechnego wsparcia.

Właśnie dlatego całym sercem proszę o wsparcie duchowe oraz finansowe tej inwestycji. W najbliższą niedzielę tj. 6 kwietnia zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek we wszystkich parafiach naszej diecezji na budowę Szkoły Pomnika Jana Pawła II. Jestem przekonany, że nasze miasto i region stać na Szkołę -Pomnik Jana Pawła II z prawdziwego zdarzenia i na miarę XXI wieku. Pomnik, który upamiętni pontyfikat i pielgrzymkę Ojca Świętego Jana Pawła II do Bydgoszczy nie tylko formą zewnętrzną, ale przede wszystkim kultywowaniem wartości i przekazywaniem nauk Wielkiego Polaka.

Trwając w Wielkanocnej radości zanoszę do Miłosiernego Boga modlitwę wdzięczności za wszystkich ludzi dobrej woli i szlachetnego serca, którzy swoim zaangażowaniem budują żywy Pomnik Jana Pawła II. W sposób szczególny opiece Bożej powierzam małżonków i rodziny chrześcijańskie, zachęcając do współpracy w tak odpowiedzialnym zadaniu wychowania dzieci i młodzieży.

Niech Chrystus Zmartwychwstały błogosławi Wam wszystkim i obdarza potrzebnymi łaskami.

Bp Jan Tyrawa
Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej


Bydgoszcz, 3 marca 2008 r.

print