„Jest on świadectwem bydgoszczan, którzy chcieli w ten sposób pokazać, że wiara nie jest zamknięta tylko w sercu, czy przestrzeni kościoła” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk. Mieszkańcy miasta, wśród nich duchowni, modlili się pod pomnikiem Najświętszego Serca Pana Jezusa, dziękując za powrót Bydgoszczy do Macierzy, który nastąpił 20 stycznia 1920 roku.

Pierwszy pomnik, zaprojektowany i wykonany przez artystów Trieblera i Gajewskiego, został odsłonięty w 1932 roku przy Placu Poznańskim, zaś zburzony przez Niemców w 1939 roku. Obecny, ze zrekonstruowaną rzeźbą Chrystusa, autorstwa Marka Rony, stanął u zbiegu Seminaryjnej i Szubińskiej w 2010 roku. – Pokojowe włączenie Bydgoszczy do Macierzy uznano za wspaniały dar Boży. Od początku narodziła się myśl, by podziękować Opatrzności. I tak, w 1930 roku, z inicjatywy ks. Mieczysława Skoniecznego, ówczesnego proboszcza parafii Świętej Trójcy, rozpoczęto przygotowania do postawienia pomnika – przypomniał prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy Jerzy Derenda.

Jest to jeden z 21 pomników, które Bydgoszcz straciła w latach wojny.

Spotkanie pod pomnikiem, w czasie którego złożono wieńce i wiązanki, poprzedziła Msza św. w kościele Świętej Trójcy.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski