28.02.2022
Spotkanie Kolegium moderatorów kończy dziś na Jasnej Górze 47. Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu podziękował za wsparcie duchowe i materialne siostrom i braciom na Ukrainie.
– Przywołując adhortację Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”, pamiętajmy, że ostatnie słowo nie należy do diabła, lecz do Jezusa Chrystusa, który zwyciężył grzech i śmierć przez mękę na krzyżu i zmartwychwstanie. Ostatnie słowo nie należy do zła, które nas boli i bulwersuje. Ostatnie słowo należy do dobra – przypomniał bp Włodarczyk.
– Martwimy się o to i dlatego modlimy się nie tylko za tych, którzy cierpią dzisiaj tę tragedię. Także za tych, którzy to zło popełniają. To jest też pytanie o to, jak my postępujemy wobec nich? Zaraz potem pojawiają się dwa słowa, które mnie samemu trudno zrozumieć bez zjednoczenia z Jezusem: przebaczyć im i błogosławić – powiedział bp Włodarczyk, zachęcając do niesienia Światła, z którego wypływa miłosierna miłość, przekraczająca wszelką podłość.
Materialnym wyrazem solidarności było m.in., jak podały media społecznościowe Ruchu, zebranie już w pierwszym dniu Kongregacji pieniędzy – ponad 11 tys. zł i 260 euro jako wsparcie dla Ukrainy.
– Rodzą się inicjatywy i różne pomysły, na pewno nie zostaniemy bierni – zapowiedział moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Marek Sędek.
– Każdy z nas wraca do swoich diecezji i wspólnot z konkretnymi zadaniami. Czas na Jasnej Górze był czasem umocnienia – powiedział ks. Waldemar Maciejewski moderator z arch. katowickiej. Podkreślił, że sytuacja wojny na Ukrainie jest wyzwaniem najpilniejszym, domy rekolekcyjne Ruchu Światło-Życie to pierwsza baza noclegowa dla uchodźców wojennych.
47. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbyła się pod hasłem „Życie w świetle”. To jednocześnie inauguracja nowego roku formacyjnego. Z powodu sytuacji pandemicznej i wojennej na wschodzie w spotkaniu uczestniczyli tylko nieliczni przedstawiciele z zagranicy, m.in. z Niemiec, Litwy i Czech.
Choć spotkanie zdominowały sprawy związane z sytuacją na Ukrainie, to także oazowicze podjęli tematy związane z formacją. Uczestnicy spotkania podzielili się m.in. doświadczeniami na temat działań propagujących idee Nowej Kultury (chodzi o nowość płynącą z Ewangelii, a także wydobycie ze skarbca kultury światowej tego, co swoją treścią do Ewangelii nawiązuje. Nowa Kultura to ewangelizacja przez świadectwo).
– Ludzie bez wartości, pogoń za pieniądzem i pandemia pokazały nam jak wielką wartością jest wspólnota – powiedziała s. Małgorzata Kobylarz moderatorka Ruch Światło-Życie diec radomskiej. Jak dodała, ludzie lgną do tego, żeby być we wspólnocie. A czerpiąc ze wspólnoty stają się świadkami Chrystusa.
– Chcemy zachęcić do ewangelizowania współczesnej kultury przez szerokie rozumienie Krucjaty Wyzwolenia człowieka, która polega nie tylko na dawaniu świadectwa wolności od nałogów, ale też jest propozycją stylu życia w przyjaźni z Bogiem. To się wyraża w konkretnych działaniach np. styl zabawy, które dzieci zaproponują swoim rówieśnikom, to będzie oznaczało styl wolnego czasu, sposób odnoszenia się do innych ludzi. To wszystko stanowi przejaw kultury w jakiej funkcjonujemy i chodzi o to, żeby ta kultura była przepełniona Ewangelią – podkreślił moderator generalny.
Poprzez formację Ruch wychowuje dojrzałych chrześcijan i służy odnowie Kościoła. Priorytetem Ruchu Światło-Życie jest ewangelizacja.
Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski