08.03.2022
„Kiedy dzisiaj strumień modlitwy płynie z całego świata, my prosimy o zaprzestanie walk i barbarzyństwa, które dzieje się tak blisko nas” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z obywatelami Ukrainy.
„Wy Polacy jesteście, jak anioły, które wzięły nas pod swoje skrzydła” – powiedziała Tetiana, która uciekła przed wojną. To jedna z 350 osób, które znalazły dach nad głową na terenie diecezji bydgoskiej. – Jadąc do Polski, nie wiedzieliśmy, co nas czeka. Tak naprawdę nie da się słowami opisać tego wszystkiego, co mamy w sercach. Kierujemy w waszą stronę szacunek i wdzięczność – dodała Tetiana, która mieszka w seminarium duchownym w Bydgoszczy.
Zaledwie kilka metrów dalej, w sali gimnastycznej, gdzie klerycy spędzali dotychczas swój wolny czas, otwarto główny magazyn Caritas. Każdego dnia gromadzone są w nim m.in. ubrania, środki czystości, żywność, zabawki. – Dziękuję za organizowanie wsparcia, którego celem jest stworzenie jak najlepszych warunków dla naszych sióstr i braci z Ukrainy, w tak bardzo trudnym dla nich czasie – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, pamiętając także o darczyńcach. – Dziękuję wszystkim, którzy w tę pomoc się włączają – firmom, parafiom, ale i wielu anonimowym osobom – dodał.
Pasterz diecezji odwiedził kilka miejsc, do których wciąż przybywają nowe osoby. Jednym z nich był dom rekolekcyjny na bydgoskich Piaskach. – Pomoc ze strony Caritas płynie do setek tysięcy osób – powiedział dyrektor ks. prałat Wojciech Przybyła, zwracając się również do mieszkańców domu. – Jeśli macie szczególne potrzeby, które dotyczą zdrowia lub dzieci, bez wahania nam to zgłaszajcie – zawsze pomożemy – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.
To był szczególny czas na osobiste rozmowy, słowa pocieszenia, ale i błogosławieństwa. – Ta wojna dotyka niewinnych ludzi, którzy chcą normalnie żyć. Ufamy jednak, że Bóg przyjdzie nam z pomocą. Czujcie się dobrze. Mimo tego, że wasze serca są na Ukrainie – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk.
Caritas Diecezji Bydgoskiej jest instytucją, wskazaną przez ordynariusza, z którą powinny być konsultowane wszelkie inicjatywy pomocowe, podejmowane zwłaszcza przez parafie, na rzecz obywateli Ukrainy. Instytucja kościelna zapewniła ekumeniczną pomoc duszpasterską, ponieważ wśród uchodźców są protestanci, prawosławni, czy grekokatolicy. Organizacja każdego dnia wydaje także ponad pół tysiąca posiłków.
Wpłaty finansowe ze zbiórek prowadzonych w parafiach lub od indywidualnych darczyńców należy kierować na następujące rachunki bankowe:
PLN 70 1600 1185 0004 0807 2566 7001
EUR 15 1600 1185 0004 0807 2566 7021
SWIFT: PPABPLPK
USD 85 1600 1185 0004 0807 2566 7022
SWIFT: PPABPLPK
Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski