24.03.2022

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem sprawowania Mszy Świętej i nabożeństwa ekumenicznego w intencji pokoju na Ukrainie, w miesiąc po wybuchu rosyjskiej agresji.

Modlitwa, do udziału w której mieszkańców regionu zaprosili ordynariusz diecezji bp Krzysztof Włodarczyk i wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, zgromadziła duchownych, przedstawicieli władz różnych szczebli i świeckich. – Tam, gdzie jest zło, zawsze jest niepokój. Pokój jest twórczy, niepokój zaś niszczy zarówno człowieka, jak i więzi ludzkie – mówił w czasie homilii bp Włodarczyk.

Jak zauważył dalej, są dwa podstawowe warunki, które decydują o więzi pokoju między ludźmi. Pierwszym z nich jest przebaczenie. – Każde prawdziwe przebaczenie, jak to jest powiedziane w modlitwie „Ojcze nasz”, wypełnia pokojem nie tylko nasze odniesienie do ludzi, ale również nasze odniesienie do Boga: „Odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom” – dodał pasterz, wypowiadając dalsze słowa wspomnianej modlitwy.

HOMILIA – BP KRZYSZTOF WŁODARCZYK

 

Po Eucharystii w prezbiterium katedry zgromadzili się duchowni z Kościołów: rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, ewangelikalnego oraz grekokatolickiego. Każdy z nich skierował do wiernych swoje przesłanie, które kończyło się wspólną modlitwą. – Jako Kościoły zrzeszone w oddziale Pomorsko-Kujawskim Polskiej Rady Ekumenicznej, będący od miesiąca świadkami krwawej i bezlitosnej wojny, w wyniku której cierpią nasi bliźni, siostry i bracia z Ukrainy, sprzeciwiamy się takim metodom rozwiązywania jakichkolwiek konfliktów. Prosimy Pana i Zbawiciela o wprowadzenie rychłego pokoju w sercu Europy – mówił przewodniczący oddziału, proboszcz wspólnoty ewangelicko-metodystycznej w Bydgoszczy ks. Janusz Olszański.

KS. JANUSZ OLSZAŃSKI

 

Spotkanie, które było jednocześnie nawiązaniem do Narodowego Dnia Życia, zakończyło się indywidualną adoracją Najświętszego Sakramentu. Dzięki radiowej transmisji wierni zostali również zaproszeni do wzięcia udziału w inicjatywie „Adoracja bez Granic” i łączności modlitewnej z papieżem Franciszkiem, który w uroczystość Zwiastowania Pańskiego wypowie Akt poświęcenia ludzkości, a szczególnie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Maryi.

Tekst i nagrania: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Marcin Jarzembowski

print