„Kościół i nauka muszą powrócić do swoich źródeł, czyli do prawdy, którą odczytają jako cnotę – powiedział w bydgoskiej katedrze podczas inauguracji roku akademickiego biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Przewodniczył on Mszy św., która zgromadziła społeczność Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej, Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego oraz Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej.

Hierarcha postawił w bydgoskiej katedrze pytanie – czym jest nauka? Odpowiadając na nie, powiedział, że jest szczególną formą realizacji powołania do poznawania rzeczywistości. – Mamy dzisiaj problem z nauką. Wymyślamy taką naukę, która nie tyle bada rzeczywistość, ale bardziej to, co człowiek o tej rzeczywistości myśli. Może Kościół dlatego dzisiaj przeżywa kryzys, bo gdzieś zgubił teologię. Poszliśmy w psychologię, socjologię, różnorodne duszpasterstwa, a nikt nie chce studiować dogmatyki. Nie dostrzega się tego, że jest ona trudna, a zarazem fascynująca, ponieważ pozwala poznać rzeczywistość – mówił.

 

Jak zauważył prefekt WSD Diecezji Bydgoskiej ks. dr Michał Adamczyk ubiegły rok akademicki minął pod znakiem wykładów, egzaminów, udziału w sympozjach, wolontariacie, praktykach duszpasterskich, a zwłaszcza święceń pięciu nowych kapłanów. W tym roku wspólnota uczelni diecezjalnej powiększyła się o czterech nowych kleryków. Całe seminarium liczy zaś 25 alumnów.

Nowy rok zainaugurowało także Wyższe Seminarium Zgromadzenia Ducha Świętego, które istnieje już 40 lat. Studia na pierwszym roku rozpoczął jeden kleryk. Rektor o. dr Marek Walkusz CSSp przywołał słowa papieża Franciszka, który w przesłaniu na Światowy Dzień Misyjny przypomina, że „wszyscy jesteśmy zaproszeni do «wyjścia» jako uczniowie-misjonarze, każdy oddając na tę służbę swoje talenty, swoją kreatywność, swoją mądrość i doświadczenie, aby nieść orędzie Bożej czułości i współczucia całej rodzinie ludzkiej”.

Historia studiów teologicznych w Bydgoszczy, obejmująca 34 lata, związana jest z funkcjonowaniem Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, który od ubiegłego roku akademickiego afiliowany jest do Papieskiego Wydziału Teologicznego, Sekcji św. Jana Chrzciciela w Warszawie. – Nowy rok w instytucie na studiach magisterskich rozpocznie 15 studentów roku pierwszego oraz 5 studentów, którzy dołączyli do nas z innych uczelni na wyższe lata – powiedział dyrektor ks. dr hab. Mirosław Gogolik. Dzięki nowym regulacjom prawnym w zakresie kwalifikacji do nauczania religii otrzymał także pozytywną rekomendację Rady Wydziału PWT, pozwalającą na prowadzenie w Bydgoszczy Podyplomowych Studiów Katechezy Przedszkolnej. Naukę w tym zakresie rozpoczęło 14 studentów.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Rola sumienia w odkrywaniu prawdy moralnej w nauczaniu J. H. Newmana” wygłosił kapłan diecezji bydgoskiej ks. dr Piotr Olszanowski.

print