Odpowiedzialni za stałą formację kapłanów:
Ks. dr Marcin Puziak
Ks. dr Sylwester Warzyński
Ks. dr hab. Mirosław Gogolik
Ks. dr Michał Adamczyk

Formacja stała obejmuje:
– spotkania księży całej diecezji
– wskazane spotkania pracy formacyjnej w ciągu roku
– dwa spotkania formacji katechetycznej (wg terminarza podanego przez Wydział Katechetyczny kurii)
– rekolekcje kapłańskie

Rok formacji 2017/18
Ostatnie ogólne spotkanie formacyjne bieżącego roku odbędzie się: 7 i 9 maja 2018 roku o godz. 19.30  w budynku WSD DB. Informacje szczegółowe w poczcie wewnętrznej.
Terminy spotkań katechetycznych na stronie Wydziału Katechetycznego.

Egzamin Proboszczowski 2018
Egzamin zostanie przeprowadzony w czwartek, 7 czerwca br., o godz. 15.00 w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Rekolekcje kapłańskie w diecezji bydgoskiej
Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 276 w paragrafie 2 w nr 4 postanawia: kapłani „obowiązani są również do odprawiania rekolekcji, według przepisów prawa partykularnego”. Dokumenty II Polskiego Synodu Plenarnego (1991 -1999) obowiązujące od 28 lutego 2001 r. wprowadziły coroczne rekolekcje kapłańskie (por. „Kapłaństwo i życie konsekrowane jako wspólnota życia i posługi z Chrystusem” nr 91).
W diecezji bydgoskiej obowiązek uczestnictwa co roku w rekolekcjach w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Bydgoszczy, mają kapłani do 10 roku kapłaństwa, dla których jest to jedno ze spotkań cyklu formacyjnego.