Kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika ma nową wieżę. Jej odbudowa sprawiła, że powrócono do wyglądu świątyni sprzed wojny. Jest ona obecnie najwyższym obiektem sakralnym w mieście.

Budowę „czerwonego” kościoła rozpoczęto w 1887 roku. Poświęcono go 8 listopada 1895 roku. Niestety, działania wojenne odcisnęły swoje piętno na świątyni, która nie uniknęła zniszczeń – w styczniu 1945 roku została strącona szpiczasta wieża, którą zastąpiono płaskim dachem. – Jest to nasz powrót do historii – powiedział ks. Tadeusz Michalak.

Zanim przystąpiono do prac, trzeba było dotrzeć do dokumentacji, która pokazywała pierwotny wygląd bryły kościoła. Kolejną trudnością były już same prace. – W sumie dobudowaliśmy aż dwadzieścia metrów. Całość została wkomponowana w mury, zabetonowana, odeskowana i pokryta miedzianą blachą. Dzisiaj jest to najwyższy kościół w Nakle nad Notecią, którego wysokość sięga aż 58 metrów – dodał proboszcz parafii.

Nakło nad Notecią wraz z otaczającymi je wsiami aż do początków XX stulecia stanowiły jedną parafię. Dopiero dekretem abp. Edmunda Dalbora z 22 lipca 1925 roku podzielono ją na dwie placówki duszpasterskie – św. Wawrzyńca oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Dzisiaj w mieście funkcjonują trzy wspólnoty parafialne.

Prace przy odbudowie rozpoczęto 3 października 2015 roku, zakończono zaś 31 sierpnia 2016. Jej koszt wyniósł około 800 tysięcy złotych. Uroczystego poświęcenia wieży dokonał biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Fot. Zbigniew Kubisz