Niedziela Misyjna zainaugurowała obchody tegorocznego Tygodnia Misyjnego w diecezji bydgoskiej. W programie zaplanowano m.in. spotkania z misjonarzami oraz warsztaty dla animatorów.

Wiernych na specjalne wydarzenia zaprosili misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego. Całość skupiła wokół hasła: „Ochrzczony to znaczy posłany”. – Ojciec Święty Franciszek zaprasza nas do tego, byśmy wykorzystywali swoje umiejętności oraz talenty do stawania się autentycznymi uczniami, a zarazem misjonarzami Chrystusa – powiedział o. dr Marek Walkusz CSSp.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy przypomniał, że potrzeby misyjne wciąż są ogromne, a liczba powołań, niestety, maleje. – Problem ten dotyka w sposób szczególny zgromadzeń o charyzmacie misyjnym. Mamy pewien dług wdzięczności wobec tych, którzy nie znają Chrystusa, ponieważ 1050 lat temu i do nas przybyli misjonarze, byśmy mogli przyjąć wiarę i nią żyć. Tak samo teraz należy jeszcze mocniej wołać o tych, którzy pójdą na krańce świata, by głosić słowa Ewangelii – podkreślił.

Duchacze w ciągu kilku dni zaproponowali m.in.: modlitwę w intencji misji, spotkania z zakonnikami oraz zwiedzanie muzeum misyjnego. – Po kilkunastu latach spędzonych w Afryce i przeżywaniu Tygodni Misyjnych tam, najważniejszą rzeczą, według mnie, jest uświadomienie sobie tego, że Pan Bóg i Kościół pragną docierać do wszystkich ludzi. Obecny czas w Polsce jest dla mnie powrotem po latach. Chcę uzmysłowić tym, którzy przychodzą do naszego misyjnego wieczernika w Bydgoszczy, że współuczestniczą w budowaniu, formowaniu przyszłych misjonarzy – powiedział o. Marek Myśliński CSSp. Kapłan przez ostatnich czternaście lat pracował w dalekim Senegalu.

Przez trzynaście lat na peryferiach Rzymu pracował o. Maciej Sierzputowski CSSp. Kapłan posługiwał w parafii św. Brygidy Szwedzkiej, która w 1999 roku została przekazana opiece duszpasterskiej Zgromadzenia Ducha Świętego. Wspólnota ta położona jest w dzielnicy Palmarola, którą raczej trudno znaleźć na mapach dla turystów. – W dzielnicy, w której znajduje się parafia, nie ma chodników, ulice są wąskie i pełne dziur, niektóre nie zostały jeszcze wyasfaltowane, brakuje oświetlenia, na rozległych łąkach często pasą się owce. Taki jest Rzym, w którym żyłem, który widziałem z okna – powiedział.

W ramach Tygodnia Misyjnego w bydgoskiej wspólnocie Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy odbył  się dzień formacyjny dla animatorów misyjnych. Poza tym wspólnoty Żywego Różańca poprowadziły modlitwę w intencji misji i beatyfikacji Sługi Bożej Pauliny Jaricot, założycielki Związku Lyońskiego – podstawy dzisiejszych Papieskich Dzieł Misyjnych. Nie zabrakło również różańca misyjnego dla dzieci. Z kolei w parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Niemczu podczas Niedzieli Misyjnej kazania wygłosił ks. Dariusz Białkowski, wyjeżdżający na misje do Turcji, a we wspólnocie Matki Boskiej Ostrobramskiej słowo do wiernych skierował ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych i koordynator duszpasterstwa na rzecz misji w diecezji bydgoskiej.

Fot. Archiwum o. Marka Myślińskiego i o. Macieja Sierzputowskiego CSSp

print