„Człowiek, który nie zna prawdy, staje się niewolnikiem własnej słabości” – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył 23 października w Bazylice Królowej Męczenników Mszy św. z okazji ogólnobydgoskiej inauguracji roku akademickiego.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli studenci, absolwenci, wykładowcy oraz władze państwowych i prywatnych uczelni. – Spotykamy się na inauguracji nowego roku akademickiego. To znaczy nauka spotyka się z religią, nauka spotyka się z wiarą. Gdzie jest wspólny mianownik tego spotkania? – pytał pasterz diecezji.

Według niego, jest on w człowieku. – Możemy odkrywać go pewnymi krokami. Rozpoczynając od tego, że elementem konstytuującym człowieka jest istniejące w nim powołanie poznania prawdy, ponieważ bez niej człowiek nie potrafi żyć. Prawda czyni go wolnym. Człowiek, który nie zna prawdy, staje się niewolnikiem własnej słabości, pychy, próżności, nie wspominając o egoizmie. Gdzie szukać tej prawdy? – pytał dalej.

Zdaniem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy, odpowiedź jest jedna – w rzeczywistości, w bycie. – Poznając byt, poznajemy dobro, prawdę, piękno. Dzisiaj człowiek odchodzi od szukania prawdy w bycie. Nie stawia sobie pytania, czym jest rzeczywistość. Bardziej interesuje się tym, co sądzi, co wie o bycie i na tym poprzestaje – podkreślił.

Inauguracje roku akademickiego, w których bierze udział większość uczelni, odbywają się od wielu lat. Za ich organizację odpowiedzialny jest Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. – Wszystkie piękne słowa o naszych uczelnianych planach, o działaniach, które mamy zamiar podejmować w duszpasterstwie, nie są nic warte, kiedy nie powierzymy ich Panu Bogu – powiedziała szefowa DA „Martyria” oraz studentka trzeciego roku elektroniki i telekomunikacji na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy Ewa Szałkowska.

Po zakończeniu Eucharystii odbył się koncert „In Memoriam” w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Accademia dell’Arco, dedykowany pamięci studentów, którzy zginęli podczas zeszłorocznej zabawy otrzęsinowej na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Fot. Wiesław Kajdasz

print