„W rzeczywistości adwent to nasze życie” – powiedział biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Pasterz diecezji przewodniczył 27 listopada w bydgoskiej katedrze Eucharystii, w czasie której miała miejsce promocja nowych lektorów.

Pierwsza niedziela adwentu w diecezji bydgoskiej stała się okazją do obchodów Dnia Lektora. Pasterz zachęcił wszystkich, by objęli swoją modlitwą przedstawicieli Liturgicznej Służby Ołtarza. – To są ci ministranci, którzy dostępują wprowadzenia w posługę lektoratu. Chcemy prosić, aby ta droga, którą wybrali, przyczyniła się do uszlachetnienia ich duszy oraz życiowych postaw. Do tego, by w przyszłości byli dobrymi mężami, członkami rodzin, pracownikami, obywatelami. A jeśli ktoś z nich odkryje w sobie kapłańskie powołanie, to niech go w sobie nie tłumi, ale pozwoli się jemu rozwinąć – powiedział.

Dzień Lektora w diecezji bydgoskiej był jednocześnie zwieńczeniem kursu, jaki kandydaci do posługi przeszli w swoich dekanatach. – To wprowadzenie w wyższy stopień. Zależy nam na tym, aby ci młodzi ludzie poczuli, że bycie lektorem w parafiach jest wyjątkowym powołaniem „do czegoś więcej”. Jest powołaniem do czytania słowa, które jest Boże. Nowi lektorzy stają się „głosem Pana Boga”, który ma docierać do ludzkich serc – powiedział diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Grzegorz Wiciński.

Ustanowienie nowych lektorów odbyło się po homilii. Każda z osób promowanych otrzymała „Testimonium” z potwierdzeniem, że została uroczyście pobłogosławiona do pełnienia nowej posługi. – Jestem lektorem, ponieważ pragnę robić coś więcej podczas Eucharystii. W ten sposób chcę służyć Bogu, ale również ludziom. Również sam dzięki tej posłudze jestem blisko Boga – powiedział Bartosz Knioła z bydgoskiej parafii Opatrzności Bożej.

Na zaproszenie odpowiedziało kilkadziesiąt osób, z których 30 otrzymało promocję na nowych lektorów. – Jesteśmy również w trakcie prowadzenia kursu dla ceremoniarzy, którzy czytają słowo Boże, ale są też bezpośrednimi pomocnikami kapłanów w czasie Eucharystii lub ważnych wydarzeń liturgicznych. Całość stanowią wykłady oraz część praktyczna, gdzie przyszli ceremoniarze są przygotowywani do głębszego wejścia w swoją posługę. Za rok zostaną promowani – dodał ks. Grzegorz Wiciński.