„Nie możemy liczyć na same sukcesy. Trzeba wytrwałości i zawierzenia Bożej opatrzności” – powiedział asystent diecezjalny Akcji Katolickiej ks. Krzysztof Panasiuk. W Bydgoszczy 10 grudnia Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy wspólnocie Chrystusa Króla świętował 20-lecie swego istnienia.

Mszy św. dziękczynnej w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej przewodniczył diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf, a homilię wygłosił ks. Krzysztof Panasiuk. Asystent diecezjalny Akcji  Katolickiej przywołał m.in. słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, która wielokrotnie powtarzała: „Bóg nie wymaga od nas sukcesów, ale wytrwałości i wierności w nieustannym wypełnianiu naszych zadań”. – Chrystus potrzebuje naszych zdolności i otwartych serc, potrzebuje każdego z nas – mówił.

Sama historia organizacji w Polsce sięga 1930 roku, kiedy to kard. August Hlond erygował w Poznaniu Naczelny Instytut Akcji Katolickiej. Od tego momentu Akcja Katolicka w Polsce rozwijała się bardzo szybko, gromadząc w swych szeregach we wrześniu 1939 roku ponad 700 tysięcy członków. Prężną działalność organizacji na ponad pół wieku przerwały druga wojna światowa, a po niej system totalitarny.

Akcję Katolicką w archidiecezji gnieźnieńskiej erygował  21 kwietnia 1997 roku abp Henryk Muszyński, a po powstaniu diecezji bydgoskiej uczynił to 1 grudnia 2004 roku bp Jan Tyrawa. Prezes zarządu Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej przypomniała, że zanim zostały wydane pierwsze oficjalne dokumenty, w polskich parafiach zaczęły powstawać liczne grupy inicjatywne. Stało się tak również w bydgoskiej wspólnocie Chrystusa Króla. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 grudnia 1996 roku, po apelu ówczesnego proboszcza, ks. prałata Henryka Berki. – Było to pierwsze takie spotkanie na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Znalazłam się wśród dwunastu członków założycieli, pamiętając zarazem, że w naszym parafialnym miesięczniku „Wspólnota” dwa lata wcześniej została  zamieszczona zachęta do tworzenia odnowionej Akcji Katolickiej. Zredagował ją, inspirowany  słowami Ojca Świętego, mój śp. mąż, Tadeusz Marchlik, który – umierając w 1995 roku – nie doczekał chwili jej powołania. Jakżeż więc mogło mnie na tym spotkaniu zabraknąć? – dodała Hanna Marchlik.

Na kolejne spotkania przybywało coraz więcej osób gotowych do współtworzenia  nowej organizacji. W ich programie nie brakowało modlitwy, specjalnych prelekcji. Akcja Katolicka przy parafii Chrystusa Króla stała się niejako impulsem do tworzenia kolejnych oddziałów na terenie diecezji. – Największym naszym dziełem było bez wątpienia zorganizowanie w latach 2000-2007 aż 22 turnusów kolonijnych dla blisko 1800 dzieci. W ciągu minionych 20 lat staliśmy się niemal rodziną – zakończyła Hanna Marchlik.

Wśród gości zaproszonych na jubileuszowe świętowanie byli przedstawiciele wielu oddziałów  parafialnych z terenu  diecezji bydgoskiej.

Fot. Mieczysław Kruszczyński