Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży Oddział w Bydgoszczy wraz z Domem Zakonnym Towarzystwa Salezjańskiego pw. św. Marka zorganizowały 10 i 11 grudnia „Boski jarmark ze św. Mikołajem”.

Dochód z jarmarku zostanie przeznaczony na prezenty dla pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy, a także wspólny wyjazd integracyjny chorych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i wychowanków Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych.

W programie przygotowano występy artystów, wspólne kolędowanie, degustację świątecznych potraw, warsztaty z decoupage oraz kramy z rękodziełami. – Przez ostatnich kilkanaście lat spotykaliśmy się w bydgoskiej Operze Nova na koncercie w ramach akcji „Kochamy Cię, Święty Mikołaju”. W tym roku formuła naszej zabawy została zmieniona i zorganizowaliśmy jarmark. Jednak cel pozostał ten sam – powiedział prezes stowarzyszenia ks. Krzysztof Rudziński SDB.

Miejscem jarmarku stało się Oratorium „Dominiczek” prowadzone przez salezjanów. – Uważam, że zmiana wspomnianej formuły ma w całym tym przedsięwzięciu mniejsze znaczenie. Priorytetem jest ostateczny cel, a więc uśmiech i szczęście na twarzach i w sercach małych pacjentów w szpitalu – dodała Grażyna Borakiewicz, wolontariuszka oratorium od 2005 roku.

W drugim dniu jarmarku grupa wolontariuszy wraz z ks. Krzysztofem Rudzińskim SDB udała się na oddział szpitala, by obdarować prezentami małych pacjentów i śpiewać dla nich kolędy. – Emocje w szpitalu zawsze były silniejsze od tych, które towarzyszyły nam na operowej scenie. Z pewnością łatwiej wystąpić przed pełną salą niż stanąć oko w oko z małymi pacjentami. Zwłaszcza, kiedy się wie, że nie ma suflera, a ciężko chore dzieci są naturalnymi odbiorcami – powiedział Maciej Wedeł, który rozdawał prezenty w roli św. Mikołaja.

Tradycyjnie, jak podczas wcześniejszych spotkań, dzieci i całe rodziny mogły wykonać zdjęcia ze św. Mikołajem, wziąć udział w warsztatach plastycznych, przyjść na nie z zakupionym podczas jarmarku prezentem, który został zapakowany.

Pomimo zakończenia dwudniowej akacji wciąż można wspierać przedsięwzięcie, wpłacając pieniądze na konto bankowe 52 1240 1705 1111 0010 6439 5785 z dopiskiem „Wyjazd integracyjny”.

Fot. Tomasz Górka