W Bydgoszczy 15 grudnia zorganizowano Opłatek Maltański. Ogólnopolska akcja charytatywna odbywa się dzięki Związkowi Polskich Kawalerów Maltańskich przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej.

W Bydgoszczy z zaproszenia skorzystało ponad pięćdziesiąt osób. – Takie spotkania są organizowane od 2002 roku, a w Bydgoszczy od 2015 roku. Tym razem odbywają się aż w 29 polskich miastach, m.in. w Krakowie, Myślenicach, Poznaniu, Tarnowie, Toruniu, Wadowicach i Warszawie – powiedział regionalny koordynator akcji Andrzej Pyszka.

Przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie sponsorzy i ludzie dobrego serca. Bydgoski Opłatek Maltański mógł odbyć się w Restauracji „Smaki dzieciństwa” w Hotelu Agat, dzięki otwartości Jarosława Kwiecińskiego. Oprócz wspólnego posiłku uczestnicy usłyszeli fragment Ewangelii, a także najpiękniejsze polskie kolędy w wykonaniu chóru Jubilate Deo z bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. – Maltańczycy zgodnie ze swoją dewizą – obrona wiary i pomoc potrzebującym – skupiają się przede wszystkim na tym, by samemu budować swoją relację z Chrystusem. Następnie bronią tej wiary poprzez konkretną pomoc, czynienie miłości i miłosierdzia – powiedział ks. dr Waldemar Różycki, opiekun duchowy dzieła, kapelan Oddziału Bydgoszcz Maltańskiej Służby Medycznej.

Opłatek jest wsparciem zaproszonych gości w okresie świąt Bożego Narodzenia, zarówno materialnym – każda osoba dorosła otrzymuje paczkę z artykułami spożywczymi, natomiast dzieci zabawkę i słodycze, jak i duchowym. – Zostałam zaproszona, ponieważ jestem osobą samotną. Najsmutniejsze są życzenia, kiedy słyszę rodzinnych świąt – dodała Barbara Czaj.

Wśród zaproszonych gości byli również: proboszcz miejscowej parafii św. Antoniego z Pady ks. Janusz Konysz, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Urzędu Miasta oraz Rady Działalności Pożytku Publicznego. Natomiast honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: biskup ordynariusz Jan Tyrawa, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski oraz prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich Aleksander hr. Tarnowski.

W sumie w ramach Opłatka Maltańskiego wsparcie otrzymało blisko 3000 osób z całej Polski.