Członkowie Wolontariatu św. Łazarza „Lazarus” oraz Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży „Betlejemka” odwiedzili pacjentów Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Tematyka niecodziennego spotkania nawiązywała do świąt Bożego Narodzenia. Wystawiono  jasełka, wyśpiewano kolędy i pastorałki. – Zależało nam, aby te jasełka przygotowały wszystkich na przyjście Jezusa. Celem spotkania było również pokazanie dzieciom z duszpasterstwa, jak mogą pomagać innym – mimo młodego wieku. To zasianie ziarna, które – mamy nadzieję – zaowocuje chęcią bycia wolontariuszem – powiedziała koordynator wolontariatu Kinga Przybysz. – Wolontariat św. Łazarza „Lazarus” uczy wrażliwości na drugiego człowieka, a przede wszystkim daje możliwość pomocy innym – dodała wolontariuszka Aleksandra Mamys.

Był także specjalny tort i drobne upominki. – Każde takie wydarzenie stwarza pewną odskocznię. Pomaga w przeorientowaniu myśli, a także nieskupianiu się tylko i wyłącznie na sobie, swoim bólu i cierpieniu. Dzieci z białaczkami potrafimy wyleczyć w ponad dziewięćdziesięciu procentach. Jest to cud medyczny, ale i ten idący z łaską z góry – podkreślił kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Collegium Medicum w Bydgoszczy prof. Mariusz Wysocki. – Gdyby zabrakło nadziei, nie byłoby sensu. Jako rodzice wciąż mamy nadzieję na to, że nasze dzieci będą zdrowe – dodała pani Ilona, mama Filipa.

Młodzi z „Lazarusa” systematycznie odwiedzają podopiecznych z Bydgoskiego Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Są  również zaangażowani w działalność „Betlejemki”, która mieści się przy parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.  Dzieci, które tam przychodzą, mają zapewniony posiłek, mogą też odrobić lekcje. Wolontariusze pomagają także w przygotowaniu posiłków, myciu okien, porządkach. – Dzieci, które dane nam było odwiedzić – już zanim przyszliśmy na oddział – powierzyliśmy Panu Bogu. On jest w stanie unieść te wszystkie cierpienia, przeprowadzić przez te trudne sytuacje całą rodzinę – podkreśliła urszulanka s. Monika Magdziarska SJK.

Wolontariat działa w ramach Stowarzyszenia św. Łazarza powołanego przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę, które jest częścią Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy. Zakon obchodzi także 17 grudnia swoje święto patronalne. Jego centrum stanowi Eucharystia w bydgoskim Sanktuarium Nowych Męczenników pod przewodnictwem pasterza diecezji. W tym roku z racji podniesienia Komandorii Polskiej do rangi Wielkiego Przeoratu wręczone zostały specjalne dekrety. Komandorem Komandorii Kujawsko-Pomorskiej został mianowany Piotr Sobolewski, wikariuszem ks. prałat Józef Kubalewski, a kanclerzem – Andrzej Mamys. Wspomnienie św. Łazarza było również okazją do przełamania się opłatkiem.

Fot. Marcin Jarzembowski