W bydgoskiej Bazylice Królowej Męczenników pojawi się „Żywy Żłóbek”. W świątyni stanie również kanapa z „zakazem siadania” i wyczynowe buty, o których mówił papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Żłóbek przygotowują młodzi z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” z Fundacją „Wiatrak”, przy pomocy m.in. osób z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników. Dekoracja to nawiązanie do przesłania Ojca Świętego, który przestrzegał w Krakowie młodych przed myleniem szczęścia z wygodą i namawiał ich, by zamienili kanapę na wyczynowe buty.

Świętą Rodzinę po raz pierwszy zagrają Justyna i Andrzej Szczepańczykowie ze wspólnoty absolwentów „Martyrii”, małym Jezusem będzie ich półtoramiesięczny synek Antoś. W aniołów i pasterzy wcielą się wolontariusze „GPS” (Giovanni Paolo Secondo) z „Wiatraka”, uczestnicy ŚDM i wierni z parafii. – Wszystko będzie wkomponowane w liturgię: Maryja przeczyta pierwsze czytanie, Józef – drugie, anioł zaśpiewa psalm, pasterze czytać będą komentarze i modlitwę powszechną – powiedział prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz.

W stajence tradycyjnie nie zabraknie zwierząt – będą dwa osły z Gospodarstwa Agroturystycznego – Stadnina Koni „Pola” Krystyny Drzewieckiej w Mochlu, kozy i owce z Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku, dwa kuce z gospodarstwa Jacka Saji w Fordonie oraz kuce i koń z gospodarstwa Leonarda Gwita w Strzelcach Dolnych.

W budowę szopki w bazylice przy ul. Bołtucia 5 zaangażowali się mężczyźni z różnych wspólnot oraz więźniowie z Zakładu Karnego w Fordonie. We wszystkim pomagały lokalne firmy, dostarczając m.in. niezbędne materiały.

„Żywy Żłóbek” zorganizowano już po raz 24. Będzie go można zobaczyć 24 grudnia na pasterkach o godzinie 22 i 24, 25 i 26 grudnia, 6 i 8 stycznia na Mszach św. o godz. 13. Łącznie w inicjatywę zaangażowało się około 100 osób.

print