Dzieci z Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy wystawiły 14 stycznia jasełka, w czasie których wybrzmiał apel o pokój w Syrii. Myślą przewodnią spotkania, które odbyło się w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, były słowa „Wszystko się w sercu człowieka zaczyna”.

Wypowiedziała je Maryja, a później odzywały się echem w słowach wszystkich postaci, które przybyły pokłonić się Nowonarodzonemu. Król I wołał: „Spieszmy się kochać, spieszmy!”, Dziewczynka apelowała: „O dar pokoju prośmy usilnie, bo dzieciom w Syrii potrzebny pilnie”.

Organizatorzy podkreślili, że jasełka są wdzięcznym narzędziem wielostronnego edukowania i wychowywania dzieci, a treściom, które niosą, bez trudu można nadać kształt przystosowany do ich wieku. Dlatego uwagę widza musiał przyciągnąć fragment tegorocznej scenografii – plansza z konturową mapą Syrii, stojąca blisko stajenki. – W działalność wychowawczą naszego przedszkola bardzo mocno wpisujemy uwrażliwianie dziecięcych serc na potrzeby innych. Poprzez te jasełka nasze dzieci w prosty sposób pokazują swoją empatię, to jak rozumieją problem, który dotyczy ich syryjskich rówieśników, braku domu, szkoły, stabilizacji w życiu – podkreśliła Cecylia Talaczyńska.

Dyrektor Katolickiego Niepublicznego Przedszkola św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy dodała, że w codzienność pracy wychowawczej – obok praktyki modlitwy dziecięcej w intencjach potrzebujących różnej pomocy – wpisany jest udział w liczne akcje charytatywne. – Dzieci mogą działać niejako przez ręce swoich rodziców, którzy dzięki zaangażowaniu i ofiarności włączają się w najróżnorodniejsze inicjatywy – dodała Cecylia Talaczyńska.

Jasełka zostały przygotowane niemałym wysiłkiem przez wspólnotę przedszkola, wspierane także na różne sposoby przez rodziców, zaprezentowane w kościele św. Jadwigi Królowej, Były one jednocześnie podziękowaniem dla darczyńców, którzy przekazali jeden procent swojego podatku Fundacji Świętej Jadwigi Królowej i jej podopiecznym.

Na podstawie tekstu Katarzyny Burczyk – oprac. MJ
Zdjęcia: Archiwum Przedszkola

print