Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odwiedza parafie diecezji bydgoskiej. Nawiedzeniu towarzyszy hasło „Matka Kościoła” i jest związane z dziękczynieniem za powstanie diecezji oraz z modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne.

Do godnego przyjęcia Matki Kościół Bydgoski przygotowywał się poprzez coroczne pielgrzymki na Jasną Górę. Peregrynacja rozpoczęła się 1 września uroczystym wprowadzeniem obrazu w progi Bazyliki Królowej Męczenników. W kolejnych dniach obraz witali wierni m.in. z fordońskich parafii:  św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, św. Marka, św. Jana Apostoła i Ewangelisty i św. Mikołaja.  

W uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny kopia przekroczyła progi świątyni w parafii św. Łukasza Ewangelisty. Mszy św. przewodniczył ks. infułat Bogdan Czyżewski. – Peregrynacja obrazu Matki Jasnogórskiej rozpoczęła się w 1957 roku z inicjatywy sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, kiedy przygotowywaliśmy się do Millenium Chrztu Polski. Postanowiono, że Matka Boża musi pójść do ludzi – przypomniał proboszcz ks. Mirosław Pstrągowski.

Podczas Eucharystii na powitanie obrazu kazanie wygłosił franciszkanin o. Azariasz Hess, który szczególnie podkreślił znaczenie wizerunku Matki Bożej w życiu każdego katolika. – Oczywiście, że nie obraz leczy, nie obraz uzdrawia, lecz nasza wiara. Obraz przypomina nam o obecności kogoś, kogo kochamy, kogoś, za kim tęsknimy, z kim pragniemy podzielić się naszymi radościami i troskami – powiedział.

Peregrynacja potrwa do 6 kwietnia 2019 roku. Obraz nawiedzi wszystkie parafie, a także domy zakonne, seminaria i szkoły katolickie diecezji bydgoskiej.

 

Tekst: Agnieszka Pytlik
Zdjęcia: Jacek Pytlik

print