„Matko Boża Jasnogórska, Królowo Polski, nasza Wspomożycielko i Matko. Otocz opieką naszą parafię i wszystkich jej mieszkańców. Wyproś nam u Swego Syna duchową odnowę naszych serc, pokój i zgodę w rodzinach. Pielęgnuj w nas zasiane w sakramencie chrztu świętego ziarno wiary, bądź Uzdrowieniem naszych rodzin, serc, dusz i ciał, daj nam miłość i życzliwość względem naszych bliźnich i bądź Matką Nadziei na całe nasze życie…” – takimi słowami modliliśmy się podczas Eucharystii, które były sprawowane w salezjańskiej wspólnocie w czasie specjalnej nowenny.

Dziewięć pierwszych niedziel miesiąca przed peregrynacją było czasem uwrażliwienia serc parafian na przyjęcie Królowej Polski. Natomiast bezpośrednim przygotowaniem były misje wygłoszone przez kapłanów ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 28. roku erygowania parafii św. Marka w Bydgoszczy, po raz pierwszy Pani Jasnogórska nawiedziła wspólnotę w kopii cudownego obrazu.

Czuwanie przed Matką Bożą zgromadziło biskupa Jana Tyrawę, zaproszonych księży, parafian oraz członków Żywego Różańca, Domowego Kościoła, młodzież zrzeszoną w Ruchu Światło-Życie, wychowanków, wychowawców oraz wolontariuszy z Oratorium „Dominiczek”, z Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych i Liturgicznej Służby Ołtarza. Przed obrazem modlili się również uczniowie Collegium Salesianum oraz Szkoły Podstawowej nr 67.

Zaraz po zakończeniu peregrynacji obrazu jasnogórskiego w rodzinach parafii św. Marka rozpoczęła się peregrynacja obrazu Matki Bożej Pięknej Miłości.

Tekst: Ks. Dominik Gręda SDB
Zdjęcia: Roman Staniszewski

 
print