„Młodzi! Gdzie jesteście?!” – to zasadnicze pytanie, na które próbują odpowiedzieć zaproszeni goście podczas rekolekcji w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Trzy cotygodniowe spotkania są kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy skierowanej do młodzieży z Bydgoszczy i mają być duchowym przygotowaniem do Bożego Narodzenia. Zasadnicze pytanie postawione w temacie rekolekcji jest próbą utrwalenia postawy Kościoła, który – dzięki papieżowi Franciszkowi i biskupom z całego świata – uważnie wsłuchiwał się w głos młodych podczas ostatniego Powszechnego Synodu Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Kościół pyta młodzież, gdzie jest, bo wiedząc, że zasadniczo jest już poza murami świątyń, chce się z nią spotkać i posłuchać, czego ona konkretnie od Niego oczekuje – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Zachętą do przeżycia rekolekcji ma być włączenie się w nie młodzieży, która sama podjęła się animacji – począwszy od śpiewu i liturgii, a skończywszy na dzieleniu się życiem wiary. Pierwsze spotkanie zatytułowano: „Po co młodzieży Kościół?”. Prelegentami byli: Kevin Kołodziej – licealista, który przyjął rok wcześniej sakrament bierzmowania, Agata Graczyk – studentka, zaangażowania w „4don4LORD” oraz Arkadiusz Kula – absolwent Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, animator młodzieży bierzmowanej. – Dopiero sześć lat temu prawdziwie poznałem żywego Boga. To Chrystus obecny w Kościele, niczym z przypowieści o synu marnotrawnym, pokazał mi, jak jestem ważny i wartościowy. Krok po kroku pomagał mi uwolnić się od wszystkich zniewoleń. To był proces, ale dzisiaj wiem, że bez Kościoła byłoby to niemożliwe – powiedział Arkadiusz Kula, dzisiaj – szczęśliwy mąż i ojciec

Na kolejnym spotkaniu padnie pytanie: „Po co Kościołowi młodzież?”. Ostatnie spotkanie będzie natomiast okazją do doświadczenia braterstwa we wspólnocie. Szczegółowy program został umieszczony na stronie www.diecezja.bydgoszcz.pl.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: kl. Robert Woźny

 
print