W wydarzeniu pod nazwą „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”, które zorganizowano w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” wzięło udział kilka tysięcy osób z całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Aktywizacja najmłodszych, zapewnienie im niecodziennej rozrywki, edukacja na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania czasu wolnego – to założenia akcji Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Imprezę poprowadzili funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji, którzy przygotowali aż cztery przedstawienia profilaktyczne. – Skupiliśmy się na zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu i używania niebezpiecznych aplikacji, zagrożeniach związanych z kontaktami z obcymi osobami, na bezpieczeństwie na drogach oraz na przemocy rówieśniczej – powiedział podkomisarz Adam Kumkowski.

Dla każdego dziecka została przygotowana specjalna paczka ze słodyczami, owocami oraz przyborami szkolnymi. – Towarzyszy mi ogromna radość, że udało się nam przez dziesięć lat uczynić tak wiele dobrego w zakresie edukacji, prewencji na rzecz najmłodszych – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.

Partnerami „Bezpieczeństwa ze Świętym Mikołajem” byli: Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw „CUIAVIA” , Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, nieformalna grupa „Sławek i Przyjaciele” oraz Fundacja Wielka Rodzina. Całość uświetnił m.in. występ artystyczny (znanych z turniejów w kraju i za granicą) tancerzy z grupy „Prototyps” z Nakła nad Notecią pod opieką Fabiana Tofila. – To świętowanie stwarza nam okazję do spotkania z innymi, ale niesie ze sobą sporo wiedzy na temat bezpieczeństwa – powiedziały Weronika, Julia, Agata.

Podczas spotkania została zainaugurowana kolejna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którego znakiem rozpoznawczym jest świeca Caritas. Jedną z nich uroczyście zapalił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

W ramach akcji kilka dni wcześniej został także zorganizowany niecodzienny przejazd ulicami Bydgoszczy Świętego Mikołaja, maskotki kujawsko-pomorskich policjantów „Polfinka” i „Serca Caritasu”. Specjalny konwój zaparkował przed Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, by przynieść radość małym pacjentom.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Agnieszka Amrosz/ks. Maciej Kulczyński

print