„Dla każdego z nas droga do Boga jest inna” – powiedział moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie ks. Maciej Tyckun. Msza Święta w kościele św. Andrzeja Boboli, której przewodniczył bp Jan Tyrawa, rozpoczęła VI Bydgoski Orszak Trzech Króli.

13 tys. mieszkańców Bydgoszczy, ale i diecezji, kolejny już raz wraz z Trzema Królami udało się w drogę do stajenki, by pokłonić się Dzieciątku Jezus. Kacper, Melchior i Baltazar w strojach z epoki podążali na koniach i wielbłądzie (Gacku z Horodyszcza) za gwiazdą na spotkanie Świętej Rodziny. –Najważniejsze, by uwierzyć w to, że Pan Bóg kocha każdego, nikim nie gardzi. Dopiero to spotkanie z Nim rodzi coś szczególnego, niepowtarzalnego w każdym człowieku – dodał ks. Maciej Tyckun.

„Jest to błogosławiony czas, gdzie głoszę swoją wiarę” – powiedział król Melchior. Król azjatycki przebył trasę z kościoła Jezuitów do hali „Łuczniczka” na koniu, prowadząc orszak zielony, reprezentując zarazem pokolenie mężczyzn żonatych i ojców rodzin. – Hasło tegorocznego orszaku brzmiało „Odnowi oblicze ziemi”, zaś scenariusz nawiązywał do nauczania św. Jana Pawła II, którego motywem przewodnim była zachęta do głębokiej refleksji nad pamiętnymi, wypowiedzianymi czterdzieści lat temu, słowami papieża Polaka – powiedział organizator Marek Piątkowski.

Trzej Królowie reprezentowali trzy kontynenty i trzy pokolenia. Król afrykański, w rolę którego wcielił się o. Izaak Antwi-Boasiako CSSp ze Zgromadzenia Ducha Świętego, był przedstawicielem młodego pokolenia, król azjatycki, którego w tym roku odegrał Wojciech Rzepka, reprezentował mężów i ojców rodzin, natomiast w roli króla europejskiego wystąpił Andrzej Barylski, przedstawiciel ludzi starszych.

Przed pokłonem Trzech Króli grupa teatralna z I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. króla Jana III Sobieskiego w Bydgoszczy przedstawiła scenkę „Dwór Heroda”. W orszak włączyli się także reprezentanci Cechów Rzemiosł Różnych z Bydgoszczy oraz grupa młodzieży Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

Bydgoski Orszak Trzech Króli jest od początku wydarzeniem w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. W jego realizację i przebieg jest zaangażowanych około trzystu osób. Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie lokalnych szkół oraz grupa teatralna z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2.

Pochód został ubogacony udziałem „aktorów” przebranych za marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Jana Ignacego Paderewskiego, co było nawiązaniem do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W diecezji bydgoskiej orszaki zorganizowano także m.in. w Przyłękach, Solcu Kujawskim oraz Łochowie.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz 

print