„Uczestników tego konkursu trzeba podziwiać, a zarazem zachęcać, by powracać właśnie do słowa – w szczególności tego Bożego, które wskazuje człowiekowi drogę, pozwala rozwiązywać trudności” – powiedział ks. Sławomir Bromberek, który przewodniczył specjalnemu nabożeństwu w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Szubina oraz Więcborka zakwalifikowali się do etapu diecezjalnego XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. W tym roku organizatorzy – Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” – skupili się na haśle roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha”. Ścisła tematyka obejmowała zaś Księgę Wyjścia oraz List św. Pawła do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Czyimi potomkami byli Madianici? – to jedno z 45 pytań testu pisemnego, na które musieli odpowiedzieć uczestnicy. Następnie specjalna komisja wyłoniła siedmioro najlepszych uczniów. Każdy w części ustnej odpowiadał na te same pytania. – Dlaczego warto zgłębiać treści zawarte w Piśmie Świętym? Ponieważ jest w nich zawarta prawda naszego życia, której jako młodzi ludzie często poszukujemy we współczesnym świecie – powiedziała Ida Kośmieja z XV LO w Bydgoszczy.

Zwycięzcami etapu diecezjalnego okazali się w kolejności: Nataniel Owczarski, Konrad Walczak oraz Klaudia Domoń. Ta trójka będzie reprezentowała diecezję bydgoską 10 i 11 czerwca w finale w Niepokalanowie. Oprócz nagród książkowych laureaci otrzymali ufundowane przez Dzieło Biblijne Diecezji Bydgoskiej upominki elektroniczne.

Na zwycięzców finału ogólnopolskiego czekają zagraniczne pielgrzymki, upominki rzeczowe, wartościowe książki oraz indeksy na uczelnie wyższe w kraju.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print