„Jeśli was to interesuje – przyjdźcie do seminarium!” – mówił do ministrantów i lektorów bp Jan Tyrawa, mając na uwadze problem rozróżniania dobra od zła, pojęcia godności osoby ludzkiej i prawa naturalnego. Przewodniczył on Mszy świętej w bydgoskim kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, która zainaugurowała VIII Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza.

 

 

Ministranci i lektorzy dziękowali Bogu za posługę przy ołtarzu. – Jest wielu chłopców, którzy chcą być blisko ołtarza, nie wstydzą się Boga i Jego wartości, żyją nimi. Cieszę się także, że jest wielu kapłanów, którzy z wielką pasją poświęcają swój czas i zaangażowanie ministrantom i lektorom – powiedział diecezjalny duszpasterz służby ks. Grzegorz Wiciński.

 

Po zakończonej Mszy Świętej chętni uczestnicy wzięli udział w olimpiadzie wiedzy liturgicznej. Pierwsze miejsca zajęli – w kategorii starszej Adrian Skowroński z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy, a w kategorii młodszej Krzesimir Białczyk z parafii św. Józefa w Bydgoszczy. – Mam dziesięć lat, a ministrantem jestem od czterech. Chęć bycia tak blisko ołtarza pojawiła się podczas spotkań z księdzem, który przychodził do chorej cioci z Panem Jezusem. Na pewno służba ta daje mi dużo radości – powiedział Oskar Król z bydgoskiej parafii Opatrzności Bożej.

 

VIII Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza to także część sportowa. Na obiektach Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz uczestnicy wzięli udział w meczach piłki nożnej oraz w konkursie rzutów karnych. W pierwszej kategorii triumfowali reprezentanci parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, zaś w drugiej – zawodnicy z parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy. Część sportowa mogła się odbyć dzięki diecezjalnym duszpasterzom ks. Robertowi Szczepańskiemu i ks. Michałowi Zawartowskiemu, a także zaangażowaniu sędziów, obsługi medycznej i władz klubu.

 

Parafia, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich konkurencjach, otrzymała puchar przechodni biskupa Jana Tyrawy. Okazała się nią wspólnota Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

Szersza relacja w Przewodniku Katolickim.

 

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/kl. Albert Grudzka

print