„Ten papież powiedział, że chrześcijaństwo jest propozycją na przyszłość” – podkreślił, mając na myśli pontyfikat św. Jana Pawła II, Krzysztof Zanussi.

Przesłanie polskiego reżysera można było usłyszeć podczas koncertu on-line z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W bydgoskim Domu Polskim wystąpiła znana sopranistka Dominika Zamara. Natomiast przy fortepianie zasiadł Stanisław Deja. Odbiorcy usłyszeli także wiersze w wykonaniu poetki Barbary Gruszki-Zych.

Ksiądz Mateusz Ziemlewski, witając odbiorców, starał się streścić niezwykłe życie polskiego świętego, począwszy od dzieciństwa. Podkreślił, że droga do kapłaństwa Karola Wojtyły to szczególny czas kształtowania charakteru, którego główną cechą była miłość do Boga, ojczyzny i sztuki. – Może to właśnie poezja, którą tak kochał, pomogła mu podjąć życiową decyzję. Święcenia kapłańskie 1 listopada 1946 roku przyjął z rąk kard. Adama Sapiehy – miał odtąd głosić Chrystusa. Jako biskup pomocniczy Krakowa wyjeżdżał na obrady Soboru Watykańskiego II, a jako papież cały swój zapał wkładał w realizację jego postanowień, zwłaszcza nauki o powszechnym powołaniu do świętości. Objechał prawie cały świat, włączył do grona świętych i błogosławionych setki osób, wśród nich bł. biskupa Michała Kozala, współpatrona naszej diecezji – młodej diecezji powołanej do życia z inicjatywy św. Jana Pawła II – stwierdził.

W repertuarze koncertu znalazły się perły klasycznej muzyki sakralnej, pieśni kompozytorów polskich i włoskich. Można było wysłuchać m.in. „Stworzenia Świata” J. Haydna, a także europejskiej premiery dzieła współczesnego argentyńskiego kompozytora Mauricio Charboniera „Salvame, oh Senor”, co można przetłumaczyć: „Zbaw mnie, o Panie”.

Patronat honorowy nad koncertem objął bp Jan Tyrawa. Jego współorganizatorem była watykańska Fundacja Tota Pulchra. Wydarzeniem tym diecezja bydgoska wpisała się w cykl obchodów w uchwalonym przez Sejm RP Roku Świętego Jana Pawła II.

Poniżej zarejestrowany koncert. Relacja prasowa wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print