Biskup ordynariusz Jan Tyrawa ustanowił świątynie św. Józefa w Bądeczu, Bydgoszczy, Fanianowie, Krajence, Osieku nad Notecią, Sitnie oraz św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy dla dzielnicy Fordon kościołami stacyjnymi. Wszystko z racji trwającego Roku Świętego Józefa, który potrwa do 8 grudnia.

Penitencjaria Apostolska wydała również specjalny dekret określający możliwość uzyskania daru odpustu z okazji tego czasu. – Można go uzyskać pod zwykłymi warunkami. Wyjątkowy jego dar przysługuje również w okolicznościach, gdy wierni: przez co najmniej pół godziny będą rozważać Modlitwę Pańską, na wzór św. Józefa spełnią uczynek miłosierdzia względem ciała lub duszy, będą odmawiać modlitwę różańcową w rodzinie oraz innych wspólnotach, powierzą swą działalność opiece św. Józefa, będą odmawiać litanię do św. Józefa, odmówią 19. dnia każdego miesiąca i w każdą środę dowolną, prawnie zatwierdzoną modlitwę ku czci św. Józefa – tłumaczy kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prałat Grzegorz Nowak.

„Mając na uwadze obecną sytuację publicznego zagrożenia zdrowia, dar odpustu rozszerza się na osoby w podeszłym wieku, na chorych, umierających i tych wszystkich, którzy nie mogą wyjść z domu, i odmówią tam, gdzie zatrzymuje ich przeszkoda (np. w szpitalu), akt pobożności ku czci św. Józefa – pocieszyciela chorych i Patrona Dobrej Śmierci” – czytamy w dekrecie wydanym przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę. – Ojciec święty Franciszek, ogłaszając Rok Świętego Józefa, pragnie na nowo w Kościele Świętym wskazać drogę, którą swoim życiem ukazał ten wyjątkowy patron. Józef, który milczy i zarazem ufa. Ten, który odkłada na bok rozumowanie, by przyjąć historię daną mu przez Boga. I wydaje się, że to należy na nowo odkryć w swoim życiu – powiedział proboszcz parafii św. Józefa w Bydgoszczy ks. kan. Bogusław Konieczka.

– Ogłoszenie Roku Świętego Józefa przez Franciszka jest wielką radością dla mnie i całej naszej parafii. Uroczystego rozpoczęcia roku jubileuszowego dokonaliśmy w Niedzielę Świętej Rodziny 27 grudnia 2020 roku, a od stycznia postanowiliśmy, że w każdą środę będzie odprawiana Msza św. wotywna o św. Józefie z możliwością otrzymania odpustu przewidzianego przez Penitencjarię Apostolską. Myślę, że właśnie z tego powodu ksiądz biskup Jan Tyrawa zadecydował, by i nasza świątynia była jednym z kościołów stacyjnych. To dla nas ogromy zaszczyt, ale i wielkie zobowiązanie – dodał proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy ks. kan. Mariusz Kuciński.

Dekert  ustanawiający kościoły stacyjne oraz odpusty z okazji roku jubileuszowego na terenie diecezji bydgoskiej obowiązuje od 19 marca do 8 grudnia.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: Wydawnictwo Pejzaż