W bydgoskim Domu Polskim miał miejsce wernisaż trzeciej stacji Drogi Krzyżowej „Jesus prima vice sub cruce labitur” („Jezus po raz pierwszy upada pod krzyżem”). Wystawa pod nazwą „2019-2033 Via Crucis” kontynuuje 14-letnie przygotowanie do dwutysiącletniej rocznicy śmierci oraz zmartwychwstania Chrystusa.

Instalacja została przygotowana przez Eleonorę Berent-Benedyk, Andrzeja Feddera, Józefa Jaruszewskiego oraz Hannę Mierzwę. Swoje prace zaprezentowali twórcy-plastycy: Karolina Antczak, Piotr Badziąg, Eleonora Berent-Benedyk, Małgorzata Biernat, Ryszard Czajkowski, Aleksander Dętkoś, Henryk Dudek, Andrzej Fedder, Anna Frąckowicz, Czesława Kazimiera Gucz, Józef Jaruszewski, Zbigniew Jastrowski, Jacenty Jończyk, Aleksandra Kann-Bogomilska, Alina Kluza-Kaja, Agnieszka Kolcon, Cezary Kopik, Grażyna Kryspin, Barbara Marcinkowska, Hanna Mierzwa, Józef Mrotek, Anna Osińska, Marian Panek, Maria Podgórska-Ritter, Maryla Rakowska-Molenda, Mirosława Rochecka, Klara Stolp, Zbigniew Suliga, Zbigniew Tubisz, Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz, Cezary Zbrojewski, Andrzej Zembik, Waldemar Zyśk.

Wernisażowi towarzyszył koncert pasyjny w wykonaniu członków Studenckiego Koła Artystyczno-Naukowego Wokalistów Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swoje talenty wokalne zaprezentowali: Alicja Bany, Katarzyna Białkowska, Kamil Deryłło, Paulina Dybowska, Zuzanna Frątczak, Dawid Jenczewski, Małgorzata Nowicka, Mateusz Oleksiak, Paweł Piotrowski, Adrianna Potalska, Katarzyna Wardak. Przy fortepianie zasiedli: Emilia Biskupska, Weronika Sobecka, Monika Sroczyńska, Radosław Zaworski.

Jak podkreślił ks. Mateusz Ziemlewski, Niedziela Palmowa rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia wraz z Triduum Paschalnym, które stanowi centrum całego roku liturgicznego. – Męka Jezusa jest ponadczasową prawdą wiary, która poucza nas, że cierpienie dosięgnie każdego człowieka, skoro krzyż przygniótł samego Zbawiciela. Humanizm bez Boga, przyznanie sobie bezgrzeszności, wiara w postęp techniczny kosztem moralnego – to współczesna utopia społeczeństw antykatolickich – powiedział ks. Mateusz Ziemlewski, dodając, że trzecia stacja Drogi Krzyżowej jest motywacją dla każdego człowieka, że pomimo życiowych upadków nie wolno się poddawać. – Nigdy nie jest za późno, by zmienić swoje życie. Co o tym decyduje? Nasze sumienie. Do niego przez wieki apelowano poprzez literaturę, zwłaszcza Ewangelie, ale również przez sztukę i muzykę – powiedział.

W programie koncertu znalazły się m.in. dzieła Bacha, Haendla, Pergolesiego, Rossiniego. – Dzisiaj spotkały się wszystkie czasy. Wysłuchaliśmy największych dzieł tradycji muzycznej, inspirowanych męką Pana Jezusa – podsumował ks. Mateusz Ziemlewski.

Wystawę będzie można oglądać – po zniesieniu obostrzeń – we wtorki i piątki od 10 do 13. Patronat honorowy na nią sprawuje biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Ziemlewski
Oprac. MJ