„Teraz z pełną świadomością mogę głosić słowo Boże w mojej parafii” – powiedział Marcel Michalski. Był on jedną z kilkudziesięciu osób, które zostały pobłogosławione do funkcji ministranta słowa Bożego (lektora) podczas obchodów Dnia Służby Liturgicznej w diecezji bydgoskiej. Wydarzenie rozpoczęto od wprowadzenia relikwii błogosławionego Carlo Acutisa.

Zaproszenie na spotkanie, które odbywało się w bydgoskim kościele św. Jadwigi Królowej, skierowano do księży opiekunów grup liturgicznych i członków służby liturgicznej, pełniących różne funkcje w zgromadzeniu, czyli kandydatów, ministrantów, lektorów, ceremoniarzy, animatorów, nadzwyczajnych szafarzy, zakrystianów, organistów i członków scholi liturgicznych.

Przy ołtarzu zjednoczyły wszystkich dziękczynienie Panu Bogu za członków Liturgicznej Służby Ołtarza, a także modlitwa o nowe powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i o wybór biskupa diecezji. – „Zawsze być blisko Jezusa, taki jest mój plan na życie” – to słowa bł. Carlo Acutisa, patrona niedawno powołanego Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. Stąd jego relikwie, które od tej pory będą przechowywane w kościele na Wzgórzu Wolności, miejscu spotkań dla grup służby liturgicznej – powiedział dyrektor centrum ks. Karol Rawicz-Kostro.

Obrzęd ich wprowadzenia poprowadził ks. Igor Wichrowski wraz ze służbą liturgiczną z parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Natomiast katechezę o bł. Carlo Acutisie wygłosił proboszcz bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Rity ks. Mirosław Pstrągowski.

KATECHEZA

Głównym punktem była Msza Święta pod przewodnictwem proboszcza bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników ks. prałata Józefa Kubalewskiego.

KAZANIE

Po słowie skierowanym do przybyłych przedstawicieli grup liturgicznych dziekan pobłogosławił do pełnienia funkcji psałterzystów 8 osób dorosłych, a do funkcji ministranta słowa Bożego (lektora) 39. Wszyscy ukończyli kursy organizowane zarówno w Centrum, jak i w dekanacie nakielskim i parafii Wniebowzięcia NMP w Złotowie, przy zaangażowaniu ks. Pawła Białczyka, ks. dr. Marcina Chrostowskiego i ks. Łukasza Kucharskiego. Pobłogosławionym zostały wręczone znaki służby liturgicznej i certyfikaty. Na zakończenie służba liturgiczna odmówiła akt zawierzenia swojej posługi w Kościele Niepokalanemu Sercu Maryi.

Słowo do zebranych w formie przekazu wideo skierował również bp Wiesław Śmigiel. – Bardzo się cieszę, że chcecie być blisko ołtarza. Potrzebujemy w tych czasach ludzi, którzy dają świadectwo – powiedział biskup, zapewniając uczestników o swojej modlitwie.

Liturgii towarzyszył śpiew scholi złożonej m.in. z uczestników kursu psałterzystów pod kierunkiem ks. Łukasza Kucharskiego.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst, zdjęcia, nagrania: Marcin Jarzembowski