„My dobrze wiemy, że od kapłaństwa emerytury nie ma” – powiedział biskup Wiesław Śmigiel, który podziękował księżom odchodzącym na zasłużony odpoczynek. Wręczył również dekrety, mianując tym samym nowych administratorów parafii.

Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. – My dobrze wiemy, że posługujemy tak długo, jak pozwalają nam na to siły. Więc mam prośbę, by tam, gdzie księża będą, jeśli pozwolą na to zdrowie oraz czas, angażować się w duszpasterstwo. Każdy z księży proboszczów mógłby przedstawić opasłą książkę, która opisywałaby życie i osiągnięcia. Dobrze jednak wiemy, że to nie tylko zasługi, ale i problemy, które trzeba pokonywać każdego dnia. Za wytrwałą, odważną, wierną służbę dla Chrystusa, Kościoła i diecezji bardzo dziękuję – dodał.

Biskup Śmigiel mianował również administratorów parafii. – Jestem wewnętrznie przekonany, że nowy biskup bydgoski te decyzje potwierdzi. Proszę o gorliwość, wejście w parafie z wielką miłością. Tak jak biskup łączy się z diecezją, tak samo proboszcz wchodzi ze swoją wspólnotą w szczególną relację. W każdej z tych parafii jest historia, wiele wkładu, zapewne też sporo do zrobienia. Życzę darów Ducha Świętego – dodał administrator apostolski, wręczając dekrety, które wejdą w życie 26 czerwca.

Na emeryturę przechodzą:

Ks. prałat Teodor Paradowski – proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy

Ks. prałat Michał Andrzejewski – proboszcz parafii Świętej Rodziny w Bydgoszczy

Ks. kan. Stanisław Karabasz – proboszcz parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej

Administratorami zostali mianowani:

Ks. Maciej Chmielewski – administratorem parafii św. Jakuba Mniejszego Apostoła w Dąbrówce Nowej

Ks. Tomasz Dajczak – administratorem parafii Przemieniania Pańskiego we Władysławowie

Ks. Zbigniew Ponichtera – administratorem parafii Świętej Rodziny w Bydgoszczy

Ks. Ryszard Szymkowiak – administratorem parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Bydgoszczy

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski/Przewodnik Katolicki

 
print