„Wtulam się w Twoje Niepokalane Serce. Zawierzam siebie i całą diecezję bydgoską” – to pierwsze słowa biskupa nominat Krzysztofa Włodarczyka, wypowiedziane przed wizerunkiem patronki diecezji bydgoskiej – Matki Bożej Pięknej Miłości.

Zaraz po przyjeździe do Bydgoszczy nowy ordynariusz swoje pierwsze kroki skierował do Katedry śś. Marcina i Mikołaja. – Zawierzam lud Boży, całe prezbiterium, osoby życia konsekrowanego, alumnów, dzieci, młodzież, rodziców, w szczególności osoby chore, samotne, pogubione duchowo i poranione. Wszystkich, którym chcę służyć, obejmij swoim ramieniem, spojrzeniem miłości. Bądź dla mnie w tym miejscu przewodniczką, nauczycielką, orędowniczką, wychowawczynią – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Pasterz diecezji został oprowadzony po katedrze przez proboszcza ks. prałata Stanisława Kotowskiego w towarzystwie kanclerza Kurii Diecezjalnej ks. prałata Grzegorza Nowaka, ekonoma diecezji ks. prałata Przemysława Książka oraz ceremoniarza katedralnego ks. Damiana Pawlikowskiego. – Katedra jest piękna i od razu zachęca do tego, by w niej pozostać. Skłania do modlitwy i czuje się w niej klimat, a równocześnie to, że te mury niosą wiele ludzkich serc, które przeżywały w tym miejscu nawrócenia, doświadczały na modlitwie Bożej łaski. I myślę, że jak ja będę trwał na modlitwie, to również przez to nasłuchiwanie, będę mógł bardziej przejść przez historię tej diecezji. Poza tym jest to serce, centrum lokalnego Kościoła i jego Patronka – Matka Pięknej Miłości, którą w codzienności przyzywałem przez wiele lat. A było to związane z Ruchem Szensztackim i Sanktuarium Przymierza w Koszalinie. Pierwsze wezwanie, które zawsze dopowiadałem po modlitwie, brzmiało właśnie: „Matko Boża Pięknej Miłości, módl się za nami”. Więc poczułem się jak u siebie – powiedział.

Biskup rozmawiał również z osobami świeckimi, które spotkał, nawiedzając najważniejszą świątynię w diecezji. Następnie udał się do kurii i rezydencji, w której – jak powiedział – zamieszka na stałe od 1 października.

Kanoniczne objęcie diecezji przez biskupa nominata Krzysztofa Włodarczyka nastąpi 28 września o godz. 16.00 w katedrze w czasie uroczystych Nieszporów.

Rozmowa z biskupem ordynariuszem wkrótce w Przewodniku Katolickim.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

 

 

print