„Wykonaliście piękną pracę synodalną: dzieliliście się szczerze, o jakim Kościele marzycie” – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk.

Eucharystia w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była ostatnim i najważniejszym punktem II Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej oraz obchodów Światowego Dnia Młodzieży. O przeniesieniu go na uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zdecydował papież Franciszek. 

KS. PRAŁAT STANISŁAW KOTOWSKI – PROBOSZCZ KATEDRY

 

Nawiązując do historii i znaczenia samej uroczystości, bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że chodzi dzisiaj o to, by „Chrystus Król” przestał być tytułem, a stał się rzeczywistą prawdą naszego życia. – Chodzi o odważny wybór wartości chrześcijańskich i personalistyczny, osobowy wymiar wiary – o to, że Bóg jest Osobą, a Chrystus moim i naszym Panem oraz Zbawicielem. Chodzi o to, że potrzebujemy zbawienia, Jego siły, by żyć. By nasze istnienie nie oznaczało kilkudziesięcioletniej wędrówki donikąd – apelował do młodych.

Ojciec diecezji podziękował wszystkim za II Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej. – Dziękuję za otwartość serca w tym dzieleniu – mówił, nawiązując ponownie do pracy synodalnej. – Ufam, że wszystkie odpowiedzi wypływają z troski o świętość Kościoła. Dlatego nie możemy pozostać tylko na poziomie ludzkich rozważań i zamartwianiu się, co będzie dalej z naszym Kościołem. Potrzeba nam wpatrywać się w Chrystusa, który jest głową Kościoła – dodał.

 

HOMILIA

 

KS. PIOTR WACHOWSKI – DUSZPASTERZ MŁODZIEŻY

 

Na zakończenie uroczystości biskup Krzysztof Włodarczyk odczytał i wręczył dekrety, ustanawiając prezesem zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bydgoskiej Jana Sobczyńskiego oraz wiceprezesem Edytę Frost.

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print